V Spišskej Novej Vsi sa pracuje na odstránení prepadnutej lávky

VýchodSpravodajstvo

Náklady na tieto práce boli vyčíslené na 30-tisíc eur.

V uplynulých dňoch sme vás informovali, že na Starosaskej ulici v Spišskej Novej Vsi sa prepadol most pre chodcov a cyklistov, pričom sa ľahko zranila jedna žena. Odstránenie prepadnutej lávky by malo byť ukončené do konca budúceho týždňa. Samospráva diagnostikuje stavy ďalších mostov.

Ako uviedol primátor mesta Spišská Nová Ves Pavol Bečarik, potrebnú technológiu je možné nasadiť po statických posudkoch odborníkov, čo ovplyvňuje aj dovolenková sezóna. Náklady na odstránenie lávky, bez vyčíslenia poplatkov za uloženie jej zvyškov na skládku odpadu, boli vyčíslené na 30-tisíc eur.

„Uvidíme, v akej cene to bude, ale odhadujem, že väčšina sa bude dať recyklovať – okrem tej vrchnej časti,“ povedal Bečarik s tým, že vzhľadom na vyhlásenie mimoriadnej situácie v meste by mal veľkú časť havarijných výdavkov preplatiť štát.

Foto
Prepadnutý most v Spišskej Novej Vsi / TASR

Tento týždeň by mal byť hotový projekt obmedzenia dopravy s náhradným riešením pre peších. Pre chodcov by mala byť vyčlenená časť jedného jazdného pruhu mosta určeného pre motorové vozidlá, ktorý je vedľa toho spadnutého.

Príčiny pádu konštrukcie sú predmetom vyšetrovania. Z tohto dôvodu Bečarik nechce o tom špekulovať:

„Znalci po prvotnej obhliadke hovorili o technológii, ktorá bola už v čase realizácie nešťastná. Podobných mostov sa robilo veľmi veľa, hlavne na východnom Slovensku. Nikto by si ani nebol pomyslel, že most s výškou železobetónového nosníka 1,4 metra, po ktorom nikdy nechodili autá, len ľudia, môže po 45 rokoch spadnúť.“

Samospráva rokovala aj s firmou, ktorá sa venuje digitálnej diagnostike stavieb, pričom od dnešného dňa má začať s pracovnými postupmi.

„Na budúci týždeň by malo byť diagnostikovaných asi päť mostov, ktoré máme v správe a ktoré sú železobetónovej konštrukcie – nie však presne takej, ako ten spadnutý,“ uzavrel Bečarik.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre