Verejný priestor v metropole východu skvalitňuje projekt Sadni si Košice!

KošiceZaujímavosti

Mobilné sedenie bude verejnosti k dispozícii do októbra.

V metropole východu pribudlo 30 stolov a 90 stoličiek. Ide o projekt s názvom Sadni si Košice!, ktorý zastrešuje nezisková organizácia Creative Industry Košice (CIKE). Ako pre Košice Online uviedol jej riaditeľ Michal Hladký, externé mobilné sedenie poskytuje občanom, ale jaj návštevníkom priestor na oddych či socializáciu:

„Cieľom projektu je, samozrejme, skvalitniť verejný priestor, umožniť ľuďom si ho užívať kvalitným sedením. V Košiciach sa to sedenie nachádza v Kulturparku. Myslím, že už niekoľko stoličiek je rozmiestnených aj na Výmenníkoch a v organizáciách, ktoré patria pod Košický samosprávny kraj, ako Východoslovenské múzeum, Východoslovenská galéria a Verejná knižnica Jána Bocatia majú tiež niekoľko takýchto sedení u seba vo verejnom priestore.“

Foto
Sadni si Košice! / KOŠICE ONLINE

Vďaka iniciatíve autora Sadni si Košice! Rada Šalitroša vznikli aj ďalšie projekty vrátane KnihoParku. Ide o kútik s časopismi a knihami pre deti aj dospelých, ktorý sa nachádza v Kulturparku, kde sídli jedna z pobočiek Knižnice pre mládež mesta Košice.

„Tie stoličky majú jediný význam, umožniť ľuďom užívať si verejný priestor, pokojne si posedieť, využiť to, či už majú obednú pauzu, alebo sa chcú len porozprávať. Je to ako keby dokreslenie verejného priestoru nejakou funkciou, ktorá v tomto prípade je sedenie,“ skonštatoval Hladký.

Mobilné sedenie bude verejnosti k dispozícii do októbra, respektíve podľa počasia. Projekt Sadni si Košice! sa opäť vráti do ulíc na jar budúceho roka. Nie je vylúčené, že vo verejnom priestore by mohli pribudnúť aj ležadlá.

 

Komentáre