Vláda schválila zvyšovanie platov zdravotníkov

SlovenskoSpravodajstvo

Zohľadňovať by sa mali aj roky praxe.

Vláda schválila návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Okrem miezd lekárov a sestier sa podľa návrhu zvýšia aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Pri zvyšovaní by sa mali zohľadňovať aj roky praxe. Vláda navrhuje prerokovať materiál v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní.

„Súčasné ohodnotenie našich zdravotníkov vnímame ako komplexný problém, preto ho aj musíme riešiť ako celok. Zvýšenie sa tak týka všetkých zdravotníckych povolaní. Pre zdravotníctvo je maximálne dôležité, aby nedochádzalo k pocitom nespravodlivosti medzi jednotlivými povolaniami,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ministerstvo zdravotníctva takto reaguje na nedostatok zdravotníckych pracovníkov, pokles záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií, odchody zdravotníkov zo systému či mimo Slovenska. Cieľom je zároveň predísť avizovaným hromadným výpovediam.

Foto
Pri zvyšovaní platov by sa mali zohľadňovať roky praxe / TASR

„Zámerom je zvrátiť nastolený trend a zabezpečiť stabilizáciu, ako aj nárast personálneho obsadenia ústavných zdravotníckych zariadení kvalifikovaným zdravotníckym personálom,“ uviedol predkladateľ.

Odpracované roky by sa po novom mohli uznávať zdravotníkom aj za roky, keď prácu vykonávali v zahraničí. Základnú zložku mzdy má byť možné zvýšiť tiež za čas na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky a súhrnne za všetky deti najviac šesť rokov. Platy by sa mohli zvyšovať od januára budúceho roku.

 

Zdroj: TASR
 

Komentáre