Vojna na Ukrajine: Domáca armáda zostrelila ruskú stíhačku pri meste Bachmut

EurópaVojna na Ukrajine

V neďalekom meste bola použitá fosforová munícia.

Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak oznámil, že ukrajinské pozemné sily zostrelili pri obliehanom meste Bachmut ruskú stíhačku. Dodal, že ozbrojené sily dosiahli aj územné zisky v severných častiach mesta.

Šéf ruskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, pritom včera (15.3.) informoval, že ruské sily ovládli osadu Zalizňanske a rozširujú obkľúčenie Bachmutu.

Boj o Bachmut je najdlhšou bitkou od vypuknutia vojny na Ukrajine. Ukrajinský prezident a velitelia ozbrojených síl sa dohodli, že sa z mesta nesiahnu a budú pokračovať v obrane. Hlavný veliteľ Valerij Zalužnyj vyhlásil, že mesto má pre krajinu najvyšší strategický význam a je kľúčové pre stabilitu obrany celého frontu.

Foto
Ukrajinská armáda chce pokračovať v obrane Bachmutu / TASR

Situácia je napätá aj v blízkosti mesta Časiv Jar, kde bola na neobývanú oblasť z ruských pozícií vypálená munícia s bielym fosforom. Dva projektily boli vypálené v rozmedzí piatich minút v popoludňajších hodinách na južnú časť mesta. Dopadli na cestu vedúcu do Bachmutu. Po výbuchu vypálenej munície sa uvoľnili malé horiace guľôčky bieleho fosforu, ktoré pomaly padali na zem. Následne spôsobili požiar okolitého porastu na ploche približne s rozlohou futbalového ihriska.

Použitie fosforovej munície je zakázané proti civilistom, je však dovolené proti vojenským cieľom. Kyjev tvrdí, že Moskva tento typ munície použila od začiatku vojny niekoľkokrát, a to aj pri útokoch na civilistov. Rusko to kategoricky odmieta.

 

Zdroj: TASR

Komentáre