Vojna na Ukrajine: Obyvatelia prišli o elektrinu vo viacerých oblastiach

EurópaVojna na Ukrajine

Susedné krajiny výpadok nedokážu pokryť.

V najmenej siedmich oblastiach Ukrajiny pristúpili dodávatelia elektriny k neplánovaným odstávkam v dôsledku poruchy na jednej z elektrární. Neplánovane ju odstavili v Charkovskej, Sumskej, Poltavskej, Záporožskej, Doneckej, Dnepropetrovskej a Kirovohradskej oblasti.

Už od mája dochádza k plánovaným odstávkam na celej Ukrajine, v dôsledku čoho majú spotrebitelia elektrinu iba niekoľko hodín denne.

Od minulého týždňa teploty na Ukrajine presahujú hranicu 30 stupňov, pričom na juhu už namerali vyše 40 stupňov Celzia. Pre nedostatok elektriny však nemôžu Ukrajinci používať klimatizáciu ani ventilátory. Rusko sa pri svojich útokoch pritom systematicky zameriava na ukrajinské elektrárne.

Od začiatku vojny na Ukrajine sa znížila kapacita elektrární údajne až o deväť gigawattov, pričom dodávky zo susedných krajín EÚ a Moldavska tento výpadok nedokážu pokryť.

Foto
Rusko sa pri útokoch systematicky zameriava na ukrajinské elektrárne (Ilustračná fotografia) / TASR

Časť z prvej dodávky munície, ktorú Česko v rámci muničnej iniciatívy v júni doručilo Ukrajine, sa podľa ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa už používa na bojisku. Povedal to po skončení spoločného rokovania českej a ukrajinskej vlády v Prahe. Zároveň oznámil, že na Ukrajine vznikne nový závod na výrobu munície v spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

„Prvých 50-tisíc kusov munície je už na Ukrajine a časť tejto munície sa práve teraz používa na bojisku a likviduje ruských okupantov. Dúfame tiež v spoločné projekty na výrobu munície v Česku a na bezpečných miestach na Ukrajine,“ povedal Šmyhaľ.

Ďalším z plánovaných projektov je podľa neho spoločná oprava vrtuľníkov na území ČR.

„Prosili sme o veľmi konkrétnu pomoc. ČR je výrobcom špeciálnych zariadení a súčiastok, ktoré sú pre nás dôležité,“ povedal ukrajinský premiér s tým, že od českej vlády žiadal politickú podporu, aby Ukrajina bola pre tieto firmy prioritná a aby sa odložili kontrakty, ktoré majú s inými krajinami.

Ministri podpísali päť memoránd a viacero medzirezortných dohôd vrátane dvoch v oblasti obrany. Okrem závodu na výrobu munície vznikla aj dohoda na výrobe pušiek Bren 2 medzi Českou zbrojovkou a ukrajinskou spoločnosťou. Šmyhaľ potom českému premiérovi odovzdal čestné uznanie za mimoriadny osobný prínos a posilnenie vojenskej kapacity Ukrajiny v obrane proti barbarskej ruskej agresii, za podporu ukrajinského ľudu v boji za mier a demokratické hodnoty.

Fiala zdôraznil, že hoci Ukrajinci musia proti ruskej prevahe bojovať sami, potrebujú na to dodávky západných zbraní, a to v nezmenšenej miere.

„Rusko môže byť privedené k rokovaciemu stolu len vtedy, keď uvidí, že vojensky nemá šancu uspieť. V tomto zmysle musíme Ukrajine pomáhať,“ povedal predseda českej vlády.

Česká a ukrajinská vláda spolu rokovali po druhýkrát. Prvé medzivládne konzultácie sa uskutočnili na konci októbra 2022 v Kyjeve.

Foto
Ukrajinský premiér žiadal od českej vlády politickú podporu (Ilustračný fotograia) / TASR

Rusko a Ukrajina sa v stredu (17.7.) chystajú na výmenu 90 vojnových zajatcov v rámci dohody sprostredkovanej Spojenými arabskými emirátmi (SAE). Ruskí a ukrajinskí predstavitelia, ktorí viedli predchádzajúce výmeny zajatcov, to doposiaľ nekomentovali.

Podľa ukrajinského ombudsmana Dmytra Lubinca plánuje čoskoro vláda v Kyjeve za pomoci SAE veľkú výmenu zajatcov s Ruskom. Moskva a Kyjev doposiaľ uskutočnili niekoľko výmen vojnových zajatcov počas 27 mesiacov trvajúceho konfliktu, ktorý začal ruskou inváziou na územie Ukrajiny.

Počas poslednej výmeny, ktorá sa odohrala v júni a taktiež bola sprostredkovaná SAE, si každá zo strán vymenila 90 zajatcov.

Ruské úrady obmedzia verejnosti prístup do 14 dedín v Belgorodskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou, a to pre neustále ukrajinské útoky.

„Od 23. júla obmedzujeme prístup do 14 dedín, kde je operatívna situácia mimoriadne zložitá,“ napísal tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov. Spresnil, že ide o pohraničné dediny.

Dodal, že na prístupových cestách budú zriadené kontrolné stanovištia, cez ktoré nebudú môcť prejsť ani taxíky a verejná doprava.

Vpustíme len dospelých mužov podľa prísnych pravidiel: v obrnenom vozidle s elektronickým bojovým zariadením s osobnými ochrannými prostriedkami — nepriestrelnou vestou a prilbou — a v sprievode armády," uviedol gubernátor.

Podľa neho je neprijateľné púšťať ženy a deti do obytných oblastí, ktoré sú každý deň ostreľované. Domy bude strážiť armáda.

Gladkov nespomenul, či budú všetci obyvatelia týchto dedín nútení opustiť svoje obydlia. V príspevku však napísal, že tí, ktorí odídu, budú môcť požiadať o mesačnú platbu za nájomné na inom mieste.

„Dúfam, milí priatelia, že budete mať pre toto rozhodnutie pochopenie,“ odkázal obyvateľom.

Zároveň priznal, že neočakáva pozitívne reakcie, ale dôležité sú teraz ľudské životy a ich úlohou je prijať maximálne bezpečnostné opatrenia. Belgorodská oblasť je v čase vojny na Ukrajine pravidelne terčom ukrajinských útokov. Ruský prezident Vladimir Putin v máji oznámil, že ruské sily vybudujú v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny nárazníkovú zónu, aby ochránili ruské pohraničné oblasti pred útokmi z Ukrajiny.

 

Zdroj: TASR

Komentáre