Vojna na Ukrajine: Pri Charkove sa vedú intenzívne boje, civilisti z Mariupola sú držaní vo väzniciach ovládanými Ruskom

EurópaVojna na Ukrajine

Kyjev rokuje s Moskvou o zaistení bezpečného odchodu vojakov z Azovstaľu.

Ruské jednotky pokračujú v ostreľovaní viacerých ukrajinských miest. Terčom útoku sa stalo aj Derhači v Charkovskej oblasti, ktorý si vyžiadal najmenej dve civilné obete a štyroch zranených.

„Následkom ostreľovania boli zabité dve osoby, štyria ďalší boli zranení – dvaja z nich sú lekári. Všetci títo ľudia boli civilisti,“ reagoval starosta mesta Derhači Vjačeslav Zadorenko s tým, že pri útoku došlo k poškodeniu budovy, v ktorej sídlia orgány humanitárnej pomoci, mestské úrady a nemocničné zariadenia:

„Žiadne z miest, ktoré boli ostreľované – nehovoriac o súkromných domoch, ktoré sú ničené každý deň - nemalo nič spoločné s vojenskou infraštruktúrou.“

Ukrajinské úrady a svedkovia obvinili Kremeľ z marcového ostreľovania obytného domu tankom v dedine Stepanki. Ruské sily spustili paľbu z tanku na dom, po ktorej zomreli dvaja muži a jedna žena. Pri tomto útoku celkovo zahynuli štyria ľudia a dve osoby sa zranili. Ukrajinská prokuratúra potvrdila, že v tejto súvislosti sa začalo vyšetrovanie v prípade vojnového zločinu a úkladnej vraždy.

V dome bývalo šesť ľudí. V čase útoku boli podľa svedkov na dvore a pili čaj. Následne vošli do domu, aby sa tam ukryli. Tank na nich zamieril a vystrelil.

„Štyria ľudia zomreli, dvaja utrpeli zranenia. Moja dcéra zomrela po zásahu šrapnelom, ktorý jej zozadu poranil hlavu,“ povedala Oľha Karpenková, ktorej dcéra bola medzi obeťami na životoch.

Susedia ich pochovali v záhrade. Túto dedinu nedávno oslobodila ukrajinská armáda, takže telá boli exhumované.

Foto
Odstraňovanie trosiek poškodenej budovy divadla v Mariupole / TASR

Splnomocnenkyňa ukrajinského parlamentu pre ľudské práva Ľudmyla Denisovová vyhlásila, že zhruba 3000 civilistov z Mariupola je vo väzniciach, ktoré ovládajú proruskí separatisti. Dve z nich by mali byť zriadené v Doneckej oblasti, konkrétne v oblastnej metropole Doneck a na jej predmestí Olenivka. Civilisti sú podľa jej slov mučení, vypočúvaní a vyhrážajú sa im popravou a nútia ich spolupracovať.

Väzni sú držaní v neľudských podmienkach s obmedzeným prístupom na toalety a nedostatočným priestorom na spanie. Niektorí z nich boli po 36 dňoch prepustení, avšak museli podpísať nejaké dokumenty. Ukrajinské úrady vyzývajú Organizáciu Spojených národov na intervenciu. V Mariupole sa stále nachádza približne 100-tisíc obyvateľov. Tisíce Ukrajincov majú byť zároveň násilne odvádzané do Ruska.

Foto
Škody po ostreľovaní v meste Bachmut v Doneckej oblasti  / TASR

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková pripomenula, že Kyjev rokuje s Moskvou o zaistení bezpečného odchodu 38 vážne ranených bojovníkov z oceliarní Azovstaľ v Mariupole, ktoré sú obkľúčené ruskými vojakmi:

„Vedieme veľmi ťažké rokovania o evakuácii vážne ranených bojovníkov z Azovstaľu výmenou za zajatých Rusov.“

Ukrajina chce vymeniť 38 vážne ranených vojakov za 38 významných ruských zajatcov. V tuneloch pod Azovstaľom sa má stále nachádzať viac ako 1000 členov domácej armády. Kremeľ obsadil Mariupol a oceliarne neustále ostreľuje alebo bombarduje. Stovky ukrajinských vojakov sú však ranené. S evakuáciou by mohlo pomôcť aj Turecko.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre