Vojna na Ukrajine: Takmer celé územie Mykolajivskej oblasti je pod kontrolou domácej armády

EurópaVojna na Ukrajine

Energetická sieť je rozsiahlo poškodená.

Gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim oznámil, že domácej armáde sa podarilo dobyť späť takmer celé územie tejto lokality. Výnimkou sú tri obce na Kinburskom polostrove.

„Nastoľujeme plnú kontrolu nad oblasťou. Ostávajú nám tri obce na Kinburskej kose, aby sme sa oficiálne stali regiónom, ktorý nie je vo vojne,“ povedal Kim.

Hovorkyňa južného velenia ukrajinskej armády Natalia Humeniuková potvrdila, že ukrajinskí vojaci realizujú operáciu na Kinburskej kose, medzi ústím rieky Dneper-Bug a Čiernym morom. Územie tohto polostrova je rozdelené medzi Mykolajivskú a Chersonskú oblasť. Domáca armáda z nich postupne vytláča ruské sily.

Foto
Ľudia čakajúci v rade na evakuačný vlak z Chersonu do Kyjeva / TASR

Šéf štátnej spoločnosti Ukrenergo, ktorá prevádzkuje elektrickú prenosovú sústavu, Volodymyr Kudryckyj vyhlásil, že ruské útoky na energetickú sieť Ukrajiny spôsobili rozsiahle škody, pričom ani jedna tepelná či vodná elektráreň nezostala neporušená:

„Toto bol najväčší útok, najväčší v dejinách. Odpálených bolo vyše 100 ťažkých balistických striel. Ich cieľmi boli prevažne zariadenia ukrajinského energetického systému, trafostanice Ukrenerga a ukrajinské tepelné elektrárne vyrábajúce energiu pre ukrajinských spotrebiteľov. Pre pochopenie rozsahu týchto útokov, s ktorými sa musíme vyrovnať, môžem uviesť, že pri raketových úderoch utrpela škody takmer všetka výroba energie veľkých elektrární. Takmer nie je rozvodňa spoločnosti Ukrenergo, ktorá by zostala neporušená. Prakticky každá trafostanica bola zasiahnutá aspoň raz a niektoré tri-, päť- alebo osemkrát.“

Ukrajinská energetická sieť je momentálne stabilizovaná pre plánované odstávky. Ruské ostreľovanie a škody na elektrárňach spôsobili, že nie sú schopné naraz poskytovať dostatok elektriny pre celú krajinu. Najproblematickejšou oblasťou je Cherson, kde sa ukrajinskí vojaci snažia odmínovať energetickú sieť. Tamojšie úrady vyzvali obyvateľov, aby sa evakuovali do oblasti, kde je stabilnejšia dodávka elektriny.

V prípade, ak Kremeľ nebude pokračovať v útočení na energetickú sieť, situácia by sa mala podľa Kudryckého stabilizovať pri štvorhodinových odstávkach denne:

„Vnímame to tak, že úlohou energetického sektoru je udržiavať funkčnosť systému tak, aby umožnil Ukrajincom zostať vo svojej vlasti a stráviť zimu tu. Je to náš každodenný boj – zaisťovať, aby energetický systém plnil potreby Ukrajincov.“

Foto
Solárne panely pred činžiakmi v Lymane v Doneckej oblasti  / TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj avizoval, že vláda chce pomôcť občanom prekonať blížiacu sa zimu tisíckami verejne prístupnými vyhrievanými miestnosťami. Po celej krajine sa pripravuje vyše 4000 takýchto priestorov, a to v školách či administratívnych budovách.

„Budú tam poskytované všetky základné služby. Patria sem elektrina, mobilná komunikácia a internet, teplo, voda, prvá pomoc. Úplne zadarmo a nepretržite,“ uviedol Zelenskyj.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko varuje pred situáciou v tejto metropole s troma miliónmi obyvateľov:

„Toto je najhoršia zima od druhej svetovej vojny,“ povedal Kličko, ktorý vyčítal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že útokmi na civilnú infraštruktúru chce prinútiť k úteku ešte viac obyvateľov:

„To sa však nestane. Mám dojem, že ľudia budú ešte väčšmi nahnevaní, ešte väčšmi odhodlaní. Nezomrieme ani neutečieme, ako by to chcel Putin.“

Kvôli ruským útokom dochádza k výpadkom elektrickej energie či problémom so zabezpečovaním diaľkového vykurovania a dodávok vody a plynu. Aj naďalej sa intenzívne bojuje na Donbase. Zelenskyj konkretizoval, že domáca armáda musí oslobodiť približne 2000 okupovaných miest a dedín, pričom niektoré z nich vrátane Mariupola a Volnovacha boli úplne zničené.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre