Vojna na Ukrajine: Z Krymu sa ozývali mohutné explózie

EurópaVojna na Ukrajine

Terčom ostreľovania bola aj ruská Kurská oblasť.

Ukrajina tvrdí, že sa jej podarilo zničiť ruský systém protivzdušnej obrany Triumf, a to počas dronového a raketového útoku, ktorý podnikla v noci v blízkosti mesta Jevpatorija na Kryme. Rusko však uviedlo iba, že jeho protivzdušná obrana zostrelila spolu 11 útočných dronov. V tejto súvislosti bol uzavretý Krymský most spájajúci polostrov s ruskou pevninou.

K útoku došlo deň po tom, čo Ukrajina odpálila rakety na krymský prístav Sevastopol, kde sa nachádzajú plavidlá čiernomorskej flotily ruského námorníctva, ktoré opakovane útočia na ukrajinské územie.

Ukrajina ostreľovala aj pohraničnú obec Ťotkino v Kurskej oblasti na území Ruska, kde zahynul jeden človek. Útok poškodil aj elektrické vedenie v dedine Gordejevka zhruba 40 kilometrov východne. Drony boli zneškodnené aj v Brianskej a Belgorodskej oblasti. Ukrajinské bezpilotné lietadlá útočia v posledných týždňoch nielen na pohraničné oblasti Ruska, ale aj na Moskvu.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Terčom útokov však bola aj Ukrajina, ktorá informovala o zničení 17 z celkovo 22 ruských dronov. Tie smerovali na Mykolajivskú, Záporožskú, Dnepropetrovskú a Sumskú oblasť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa plánuje osobne zúčastniť na budúcotýždňovom stretnutí svetových lídrov Organizácie Spojených národov v New Yorku. Podľa medializovaných informácií chce presvedčiť váhajúce krajiny, aby podporili Kyjev.

Jeho úsilie však čelí výzvam, keďže mnohé z krajín si nechcú rozhnevať ktorúkoľvek svetovú mocnosť, ak by to mohlo poškodiť ich vlastné národné záujmy. Aj keď rétoricky inváziu Kremľa odsúdili, mnohé z nich neprerušili ekonomické alebo diplomatické vzťahy ani nevymáhajú dodržiavanie západných sankcií voči Rusku, čo Moskve umožňuje udržať si určitý tok financií.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre