Východniarov prekvapila aprílová nádielka snehu. Situácia na cestách je však pokojná

VýchodSpravodajstvo

Na niektorých miestach sa môže vyskytnúť poľadovica.

Košičania sa dnes prebudili do zasneženého rána. Zimnú údržbu v metropole východu zabezpečuje spoločnosť KOSIT. Ako pre Košice Online uviedla Slavomíra Brzová z KOSIT-u, nepriaznivé počasie nespôsobilo na cestách výraznejšie problémy:

„V spoločnosti KOSIT napriek oficiálne ukončenému obdobiu výkonu zimnej údržby naďalej prebieha neustály monitoring vývoja počasia a dnešné sneženie bolo očakávané. Už v skorých ranných hodinách boli na hlavné ťahy komunikácií vyslané štyri veľké sypače. Tie zmierňujú dopady poveternostných vplyvov na zjazdnosť najkritickejších úsekov komunikácií s dôrazom na klesania a stúpania. Ako posypový materiál je použitá priemyselná soľ bez kamennej drvy. Všetky komunikácie evidujeme ako mokré a zjazdné.“

Napriek tomu, že zimná údržba oficiálne skončila 31. marca, mesto Košice sa kvôli avizovanej predpovedi počasia minulý týždeň dohodlo so spoločnosťou KOSIT na nasadení sypačov do ulíc.

„Prvé mechanizmy vyrazili do ulíc o 4.00 hod. a sústreďovali sa na odhŕňanie snehu v smere na Jahodnú, Kavečany, Pereš a z kopcovitých úsekov trás MHD v meste na sídliskách Dargovských hrdinov a Sídlisko KVP. V noci by sa však teploty mali pohybovať hlbšie pod bodom mrazu a na niektorých miestach sa môže vyskytnúť poľadovica. Mesto po dohode s KOSIT-om vyšle v nočných a večerných hodinách do košických ulíc štyri sypače. Tie by mali zabezpečiť zjazdnosť ciest v meste dnes v noci aj v priebehu stredy (7.4.). Potom by mali byť v pohotovosti ešte dva sypače,“ povedal hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Foto
Snehová nádielka v Košiciach  / TASR

Tony posypového materiálu

Sneženie skomplikovalo situáciu na cestách na celom území Košického samosprávneho kraja (KSK), čo potvrdila hovorkyňa župy Anna Terezková:

„Aj napriek tomu, že zimná údržba sa oficiálne skončila 31. marca, Správa ciest KSK je naďalej v pohotovosti. Obnovené boli zimné dispečerské služby, a to až do zlepšenia počasia. Počas uplynulých 24 hodín minuli krajskí cestári 115 ton posypového materiálu.

Najviac výjazdov bolo v okrese Spišská Nová Ves a Rožňava, snežilo však aj v okresoch Michalovce, Trebišov a Košice-okolie. Na celom území Košického kraja je teplota ciest nad nulou, sneh sa preto rýchlo topí. Cestári vykonali preventívne posypy chemickým aj inertným materiálom, väčšie problémy na cestách sme nezaznamenali. Na niektorých úsekoch bola z dôvodu silného vetra znížená viditeľnosť, poľadovica alebo snehové jazyky sa však netvorili. 

Dopravné obmedzenie bolo dnes ráno opäť na Dobšinskom kopci v časti Stratenská píla, kde sa skrížil kamión s návesom, ktorý zablokoval premávku. Cesta už je aktuálne zjazdná.“

Foto
Sneženie prekvapilo aj Trebišovčanov / TASR

Výstrahy pred snežením

Aj ulice metropoly Šariša pokryla vrstva snehu. Tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová však spresnila, že zatiaľ nie je potrebné nasadzovať dostupnú techniku:

Cestné komunikácie v meste Prešov sú aktuálne zjazdné. Na vozovke nie je poľadovica ani súvislá vrstva snehu. Vonkajšia teplota navyše spôsobuje topenie napadnutého snehu a cesty sú mokré, preto ich aktuálne nie je potrebné pluhovať či posypovať. Situáciu, samozrejme, monitorujeme a ak to bude v priebehu dňa potrebné, do terénu nasadíme aj techniku.“

Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský doplnil, že cesty pod Tatrami sú zjazdné:

„Naše autá boli v teréne celú noc, nečakali sme so založenými rukami, ale preventívne sme cesty posýpali.“

Cestári sa opäť vrátili do terénu v nedeľu 4. apríla. Pre krajný východ platí do 15.00 hod. výstraha prvého stupňa pred snežením. Meteorológovia varujú, že v okresoch Medzilaborce, Humenné, Snina a Sobrance môže napadnúť 15 centimetrov čerstvého snehu.

Komentáre