Východoslovenské univerzity sa tento rok zamerali najmä na podporu vzdelávania aj viaceré rekonštrukčné projekty

VýchodSpravodajstvo

Chceli by konkurovať medzinárodným inštitúciám.

Vysoké školy na východnom Slovensku vstúpili do nového roka s viacerými plánmi či víziami. Okrem iného sa snažia zmenšovať rozdiel medzi štandardom vzdelávania doma a v zahraničí. Prioritou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach podľa jej hovorkyne Laury Hoľanovej je systematické podporovanie kvality vedeckých výstupov a presadiť sa so svojimi výsledkami v medzinárodnej konkurencii:

„V oblasti vzdelávania sa sústredíme na implementáciu prijatých štandardov nášho vnútorného systému kvality. Pripravujeme sa na návštevu pracovnej skupiny Slovenskej agreditačnej agentúry pre vysoké školstvo a veríme, že obhájime naše práva poskytovať vzdelávanie v pripravenej ponuke študijných programov a konať habilitačné a inauguračné konania. Chceme taktiež pokročiť s plnením schváleného akčného plánu v digitálnej transformácii vzdelávania.“

Technická univerzita v Košiciach (TUKE) sa snaží zvyšovať svoju kvalitu najmä vo vede, výskume a vzdelávaní. Chce rozvíjať spoluprácu s Inovačným centrom Košického kraja, a vytvárať tak atraktívne podmienky pre mladých ľudí, aby neodchádzali z regiónu. Rektor TUKE Stanislav Kmeť pre Košice Online uviedol, že v pláne je aj otvorenie Centra výskumu vodíkových technológií v spolupráci s Košickým klastrom nového priemyslu:

TUKE ako jediná technická univerzita zo Slovenska sa stala súčasťou siete európskych univerzít v rámci aliancie Ulysseus, ktorú v súčasnosti tvorí osem inštitúcií z ôsmich krajín Európy. Má spolu viac ako 220-tisíc študentov a disponuje obrovskou vedecko-výskumnou kapacitou, čo sumárne znamená veľkú zodpovednosť a predstavuje ambicióznu výzvu. Prioritou bude úspešne pokračovať v aktivitách a plnení vzdelávacích a výskumných cieľov Európskej univerzity Ulysseus.“

Foto
Vysoké školy vstúpili do nového roka s viacerými plánmi či víziami (Ilustračná fotografia) / TASR

Tohtoročnou prioritou Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach je úspešne zvládnuť proces národnej akreditácie, čo nám potvrdila jej hovorkyňa Zuzana Bobriková:

„Budeme pokračovať v ďalšej obnove budov v historickom areáli, aby študenti i zamestnanci mohli študovať a pracovať v podmienkach adekvátnych modernej univerzite. Musíme realizovať ďalšie opatrenia na úsporu energií, preto plánujeme prípravu fotovoltickej elektrárne. Veľmi dôležité bude aj začať prípravy na zvládnutie medzinárodnej akreditácie, ktorá nás čaká v roku 2025.“

Aj východoslovenské univerzity dlhodobo poukazujú na znižovanie štátnej dotácie, čo môže byť pre mnohé z nich v období zdražovania a nárastu cien energií likvidačné. Prešovskej univerzite v Prešove sa napriek tomu podarilo zastaviť pokles počtu študentov. Jej hovorkyňa Anna Polačková zdôraznila, že v tomto akademickom roku evidujú o 15 percent viac uchádzačov o štúdium ako vlani:

„V oblasti vzdelávania bude potrebné v prvom rade obhájiť všetky, alebo aspoň veľkú väčšinu z 205 študijných programov, ktoré sú predmetom posudzovania Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školy. Naším cieľom v tomto roku je teda obhájiť pozíciu, ktorú má naša univerzita jednak vo vzťahu k akreditácii študijných programov, ako aj k počtu študentov. Univerzita plánuje v tomto roku taktiež dokončiť ďalšiu etapu rekonštrukcie študentských domovov a pokračovať v revitalizácii univerzitných objektov.“

V metropole Šariša zároveň študuje takmer tisíc Ukrajincov, ktorých zasiahla ruská invázia. Prešovská univerzita deklaruje, že aj v roku 2023 bude pokračovať v poskytovaní pomoci svojim študentom.

Komentáre