Vyrážky z kúpania v košickom jazere spôsobili parazity motolice

KošiceSpravodajstvo

Ľudí zasiahli omylom. Ich cieľom boli divé kačice.

Tropické dni trávia mnohí pri prírodných vodných plochách. Nie všetky sú však vhodné na kúpanie. Medzi ich najväčšie problémy patria napríklad sinice. Dlhodobo s nimi bojuje aj košické jazero. Pred časom sa u viacerých kúpajúcich začali prejavovať kožné problémy, po okúpaní sa im na tele vytvorili vyrážky. Dôvodom tentoraz sinice neboli.

„V tomto prípade ide pravdepodobne o takzvanú cerkáriovú dermatitidu, ide o ochorenie, ktoré je spôsobené motolicami. Tie sa uvoľňujú zo svojho medzihostiteľa, ktorými sú vodné slimáky a hľadajú toho cieľového, a to je vodné vtáctvo, najčastejšie labute alebo divé kačice. Kúpajúci plavec je v podstate zasiahnutý omylom, keďže motolica po prieniku do pokožky nedokáže dokončiť svoj vývoj, odumiera,“ vysvetlil primár dermatovenerológického oddelenia v Košiciach Tomáš Kampe.

Vo výnimočných prípadoch, môžu motolice preniknúť prostredníctvom kože aj do vnútorných orgánov a pri takomto opakovanom prieniku sa môže vytvoriť alergická reakcia.

Foto
Ochorenie postihuje najčastejšie deti, pretože zvyknú vo vode stráviť aj niekoľko hodín / TASR

„To znamená, že v mieste prieniku sa vytvorí veľmi svrbivé začervenanie s vyrážkou, poprípade sa môžu objaviť aj mierne celkové ťažkosti, ako je bolesť hlavy alebo mierne zvýšená teplota. Určite početnosť prejavov v nás budia znepokojenie a navštívime kožného lekára. Tam je veľmi dôležitá práve anamnéza, kde som bol, či som sa kúpal, v akom prostredí – či to bolo kúpalisko alebo naopak prírodné kúpalisko,“ dodal Kampe.

Ako ďalej uviedol, ochorenie postihuje najčastejšie deti, pretože tie zvyknú vo vode stráviť aj niekoľko hodín. Zaručené preventívne opatrenia však v tomto prípade neexistujú.

„Kúpajúci si musí zvážiť, či vojde do vody, ktorá vykazuje nejakú závadu, alebo vidí prítomnosť vodného vtáctva. Niekedy aj prehnaná ekológia sa nemusí oplatiť. Hlavne v miestach, ktoré sú určené na kúpanie,“ uzavrel Kampe.

Kvalitu vody kontrolovali hygienici na košickom Jazere niekoľkokrát. Naposledy zhruba pred dvoma týždňami a odobraté vzorky vyhodnotili ako vhodné na kúpanie.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre