Každoročne ju spočítava užívateľ poľovného revíru.
Pojem premnožená zver nie je nikde definovaný, spravidla sa ale spája so zvýšenými škodami spôsobovanými zverou či už v poľnohospodárstve, alebo na lesných porastoch. Prípadne sa môže premnoženie zveri odvíjať od počtu dopravných nehôd, pri ktorých došlo k stretu s vysokou alebo divou zverou.
Štatistiky však hovoria, že aj napriek pomerne častému stretu vozidiel so zverou, nejde o horibilné číslo. V Košickom kraji polícia evidovala vlani 16 dopravných nehôd, pri ktorých sa ľahko zranilo 5 osôb a takmer 1300 škodových udalostí. Najviac, 393 kolízií so zverou, zaznamenala v okrese Košice okolie. Zvýšenú pozornosť je podľa košickej krajskej policajnej hovorkyne Jany Mésarovej potrebné venovať pri prejazde horských priechodov Dargov a Soroška:
„Základnou prevenciou je znížiť rýchlosť jazdy na miestach, na ktorých dopravné značenie upozorňuje na zvýšený výskyt zveri. V kritických oblastiach zvýšte pozornosť najmä počas ranných a večerných hodín, keď je vysoká zver najaktívnejšia. Pokiaľ ste videli cez cestu prejsť jedno zviera, je možné, že za ním vybehnú ďalšie, keďže srny, jelene alebo diviaky sú len zriedka mimo svojho stáda či skupiny. Ak vám divá zver vbehne na cestu, dupnite na brzdu a snažte sa ju zahnať trúbením. Nikdy na ňu neblikajte, najmä diaľkovým svetlom, môže ju to oslepiť a zostane tak bez pohnutia stáť.“
V Prešovskom kraji sa vlani pri dopravných nehodách spôsobených divo žijúcimi zvieratami zranilo 17 ľudí. Najviac udalostí sa uskutočnilo v okrese Prešov, kde ich bolo zaznamenaných do 500. Najmenej zas vo svidníckom okrese, kde bol počet 110. Primárne na diaľnici išlo o asi 52 nehôd so zverou, najviac zrážok bolo v októbri a najmenej vo februári.
V minulosti sa z východného Slovenska na ministerstvo obracali so žiadosťami o mimoriadne povolenie lovu zveri kvôli týmto škodám poľnohospodári z okresov Košice okolie a Rožňava. Aktuálne však rezort takéto podnety neregistruje.
„Početnosť diviačej zveri na východnom Slovensku výrazne znížil africký mor ošípaných, takže diviačia zver tu v súčasnosti rozhodne premnožená nie je. Zver spočítava každoročne každý užívateľ poľovného revíru a zistené výsledky predkladá okresnému úradu a vykazuje ich aj v poľovníckej štatistike. V každom poľovnom revíri sú určené tzv. normované kmeňové stavy jednotlivých druhov zveri. Určuje ich okresný úrad na základe konkrétnych podmienok v tom-ktorom poľovnom revíri. Úlohou užívateľa poľovného revíru je udržiavať v poľovnom revíri početné stavy jednotlivých druhov zveri vo výške stanovených normovaných kmeňových stavov,“ z ministerstva pôdohospodárstva uviedol Andrej Wallner.
V Košickom a Prešovskom kraji sa najčastejšie vyskytuje jelenia zver, nasleduje diviačia a malá poľovná zver, danielia a následne srnia. Ak je niekde zveri viac ako predpisujú normované kmeňové stavy a zver tu spôsobuje škody, situáciu je možné vyriešiť zvýšením lovu daného druhu zveri. Ročný plán chovu a lovu raticovej zveri je zostavovaný tak, aby na konci poľovníckej sezóny bol po odlovení schváleného počtu zveri dosiahnutý normovaný kmeňový stav, ktorý je pre daný revír určený.
Okresný úrad v Košiciach pre Rádio Košice uviedol, že zvýšený výskyt diviačej zveri eviduje najmä na jeseň, a to hlavne v okolí záhradkových osád. Na predchádzanie prenikaniu diviačej zveri do intravilánu odporúča nasledovné:
„Z poľovníckeho hľadiska je najúčinnejšie znižovanie početnosti diviačej zveri priamo na poľovných plochách poľovného revíru (mimo intravilánu), kde je lov možné uskutočniť bezpečne, bez nejakých väčších obmedzení a rizík, prípadne zver rušiť v tesnej blízkosti obytných zón a nepoľovných plôch. Je nevyhnutné, aby užívatelia dotknutých poľovných revírov intenzívne znižovali početnosť diviačej zveri v okolí intravilánu a rizikových oblastí. Na neudržiavaných pozemkoch treba vykonávať pravidelnú údržbu, ako kosenie, výrub náletových drevín a likvidácia inváznych rastlín. Rastlinný odpad, či prebytky zo záhrad nehromadiť za oplotenie záhradkových osád, čím je diviačia zver lákaná za potravou do týchto lokalít.“
Dôležitá je aj edukácia obyvateľov vo veci udržiavania čistoty okolia, ako aj aktívna súčinnosť samospráv.
Autor: RÁDIO KOŠICE