Vysokoškolsky vzdelaní odídenci majú záujem o menej kvalifikované pracovné pozície

SlovenskoVojna na Ukrajine

Doposiaľ si na Slovensku našlo prácu zhruba 4600 Ukrajincov.

Od prepuknutia vojny na Ukrajine prešlo našimi východnými hranicami vyše 425-tisíc odídencov, pričom takmer 76-tisíc z nich požiadalo o dočasné útočisko. Niektorí Ukrajinci chcú na Slovensku ostať a prečkať čas, kým sa skončí vojna v ich krajine, a preto si u nás hľadajú prácu, čo nám potvrdila aj Frédérique Halászová z iniciatívy Kto pomôže Ukrajine:

„Portál Profesia zozbieral dáta za viac ako dva mesiace, ktoré ukázali, že prichádzajúci Ukrajinci a Ukrajinky majú často vyššiu kvalifikáciu, no hľadajú si prácu v nízko kvalifikovaných pozíciách. Vysokoškolské vzdelanie má až 54 percent z 2770 Ukrajiniek a Ukrajincov, ktorí si s pomocou Profesie vytvorili životopisy. Najčastejšie si však hľadajú zamestnanie na pozíciách upratovačka (9 percent), čašník (8 percent), asistent (8 percent), robotník (8 percent) či pomocný pracovník (8 percent). Viac ako dve tretiny z nich (72 percent) sú pritom ženy.“

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine spustila vynovenú webovú stránku helpukraine.sk, kde odídenci okrem iného nájdu všetky potrebné informácie o zamestnaní sa na Slovensku vrátane kontaktov na bezplatné poradenstvo. Halászová doplnila, že táto stránka zároveň ponúka prehľad najväčších pracovných portálov a môžu si vytvoriť životopis v ukrajinskom aj anglickom jazyku:

„Na portáli www.profesia.sk bolo od 24.2. zverejnených viac ako 8300 ponúk práce, ktoré sú vhodné aj pre ukrajinských uchádzačov a uchádzačky. Až tretina z nich (33 percent) ponúkala zamestnanie v oblasti informačných technológií. Hneď za nimi nasledovali administratíva (13 percent) a ekonomika, financie či účtovníctvo (11 percent). Úloha zamestnávateľov je v tomto momente kľúčová. Pracovnej sily je nedostatok a teraz majú šancu zamestnať šikovných aj kvalifikovaných ľudí, ktorí len potrebujú počiatočnú podporu a vzdelávanie, aby sa doučili jazyk či iné potrebné znalosti.“

Foto
Od prepuknutia vojny na Ukrajine prešlo našimi východnými hranicami vyše 425-tisíc odídencov / TASR

Martin Menšík z portálu Profesia pre Košice Online uviedol, že v apríli do ich databázy pribudlo približne 1300 uchádzačov o zamestnanie s expertnou znalosťou ukrajinčiny, zhruba 830 z nich uviedlo, že má štatút dočasného útočiska:

„Viac než polovica z týchto uchádzačov deklaruje vysokoškolské vzdelanie, približne 15 percent z nich hovorí o stredoškolskom vzdelaní, 11 percent má ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou. Najhoršia situácia bola v Prešovskom kraji, rovnako aj v Košický kraj je pomerne slabo zastúpený, respektíve má približne 10-percentný podiel na všetkých pracovných pozíciách vhodných pre Ukrajincov. Prevládajú aj pracovné miesta na plný úväzok, firmy ako keby naozaj otvárali pracovné miesta, počítajú aj s dlhodobým využívaním týchto pracovníkov.“

Viac ako 2700 pracovných pozícií ponúkaných v apríli tohto roka bolo vhodných aj pre Ukrajincov, polovica z nich si vyžadovala vyššiu odbornosť. Tretina bola z oblasti IT, firmy hľadali aj socioinžinierov, analytikov, ale aj operátorov výroby, robotníkov či montérov. Úrady práce evidujú zhruba 4600 občanov Ukrajiny so štatútom dočasného útočiska, ktorí začali pracovať na Slovensku. Výnimkou nie je ani najväčší zamestnávateľ na východe, U. S. Steel Košice.

„Spoločnosť neustáva v pomoci ženám a deťom z Ukrajiny, avšak zamestnávanie odídencov podlieha rovnakým podmienkam ako zamestnávanie občanov Slovenskej republiky. Keďže máme voľné len veľmi špecifické pozície s nárokmi na konkrétne technické zdatnosti, neregistrujeme záujem zo zahraničia, respektíve od odídencov. Obsadili sme niekoľko brigádnických pozícií, o ktoré bol záujem medzi ženami z Ukrajiny, ktorým sme poskytli ubytovanie alebo inú pomoc,“ uzavrel hovorca košických oceliarní Ján Bača.

Komentáre