Plánuje sa už niekoľko rokov.
O výstavbe nájomných bytov sa začalo viac rozprávať v roku 2021, keď vtedajší predseda parlamentu Boris Kollár predstavil model fungovania štátom podporovaného nájomného bývania. Podľa neho sa malo stavať primárne v krajských mestách, v ktorých je deficit bytov najvyšší a prvé byty tohto typu mali byť odovzdané vlani. Nájomné byty však nie sú realitou a už niekoľko mesiacov sa o tomto projekte nerozpráva. Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania pre Rádio Košice uviedla, že pokračuje v procese prípravy nájomných bytov. V tomto čase dolaďuje interné procesy a systém, kde bude prebiehať najmä výber bytov. Doplnila, že zároveň neustále diskutuje s investičnými partnermi. Pokračuje však aj proces posudzovania systému v Európskej komisii. Kým sa neskončí, agentúra nemôže podľa vlastných slov pristúpiť k ďalším krokom.
Systém nájomného bývania funguje aj v metropole východu, ktorá je vlastníkom viac ako 1200 bytov. Tie však slúžia rôznym sociálnym skupinám a žiadatelia musia splniť niekoľko podmienok.
„Konkrétne ide o byty pre dôchodcov, kompenzačné byty, štartovacie byty, bezbariérové byty, byty vyčlenené na účely prestupného bývania, resp. na projekt Housing First. Najväčší záujem je o byty pre dôchodcov, ktorých je celkovo 680. Naopak, najnižší záujem je o štartovacie byty,“ vymenoval hovorca mesta Dušan Tokarčík.
Mesto už niekoľko rokov avizovalo, že má záujem stavať ďalšie nájomné byty, a to na Luníku IX v rámci prestupného bývania, ktoré by boli financované z eurofondov. Zároveň deklarovalo záujem postaviť nájomné byty pre mladé rodiny na Jesenského ulici, kde sa chcelo uchádzať o príspevok na ich financovanie zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Primátor Jaroslav Polaček však koncom roka zaradil tento zámer medzi úsporné opatrenia mesta z dôvodu kritickej finančnej situácie:
„Budúci rok sme mali konečne spustiť výstavbu nájomných bytov v Košiciach. No nespustíme. Ale dobre, prežijeme rok, uvidíme, ako to pôjde. Nepôjde sa do tejto konečne prvej veci, ktorá sa dlhodobo plánovala.“
Ďalšie byty mali pribudnúť aj v Šaci – išlo však o projekt košickej župy, ktorá chcela na tento účel pripraviť nevyužívané budovy. Pred rokom plánovala projektovú dokumentáciu aj stavebné povolenia. Hovorkyňa kraja Katarína Strojná potvrdila, že projekt je v prípravnej fáze.
„V prípade výstavby nájomných bytov v Šaci bol zámer prepracovaný v súvislosti s príchodom investora, automobilky Volvo. Pri Strednej odbornej škole priemyselných technológií v Šaci vznikne technologický kampus. Nová internátna škola alebo tiež boarding school s budúcou kapacitou 1500 – 2000 študentov a zamestnancov ponúkne tiež možnosť ubytovania pre žiakov aj zamestnancov.“
Záujem o štátne nájomné byty prejavili vlani tisícky Slovákov, pričom na druhom mieste bol práve Košický kraj. Tento trend potvrdil aj úrad župy.
„Podľa prieskumu, ktorý kraj realizoval v októbri 2022, záujem o formu nájomného bývania bol na úrovni vyše 97 percent. Predpokladáme, že v dôsledku inflácie a teda vysokých úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky, energetickej krízy aj vojny na Ukrajine, je rovnako vysoký záujem o nájomné bývanie,“ doplnila Strojná.
Výstavba nájomných bytov v metropole východu je teda zatiaľ neistá a situáciu komplikuje aj fakt, že mestské podniky vrátane bytového podniku sú vysoko zadlžené.