Výučba na školách bude po bombových hrozbách pokračovať, podľa polície išlo o kybernetický útok

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované 15.27 hod.

Výučba na slovenských školách bude vo štvrtok (9. 5.) plynule pokračovať, uviedol to odbor komunikácie Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR, podľa ktorého školy aktuálne nečelia ďalšej hrozbe. Policajnou kontrou prešli všetky školy, v ktorých boli v utorok (7. 5.) nahlásené oznámenia o uložení výbušnin. 

Bezpečnostné zložky zvažovali zatvorenie všetkých škôl, aktuálne však nové hlásenia už neprichádzajú. Viceprezident Policajného zboru (PZ) pre vnútorný poriadok a bezpečnosť Rastislav Polakovič na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že v prípade e-mailových bombových hrozieb išlo pravdepodobne o kybernetický útok. Policajti budú vo štvrtok situáciu monitorovať na celom Slovensku.

Foto
Policajti budú situáciu monitorovať aj vo štvrtok / TASR

Polícia zaznamenala približne 1544 podaní na základné, materské a stredné školy. Hrozby sa ale po prehliadkach nepotvrdili a polícia aktuálne hľadá páchateľa. Štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská potvrdila, že situácia je pokojná a zajtra už môže normálne prebiehať výučba.

„V takomto rozsahu sme ešte nezaznamenali takéto útoky,“ dodala Krurilovská.

V prípade, že by sa počas štvrtka vyskytli ďalšie informácie, policajti prijmú potrebné opatrenia. Rezort vnútra od januára pracuje na ochrane mäkkých cieľov, všetky školy tak vypracovali bezpečnostné dotazníky, na základe ktorých budú môcť identifikovať riziká. Spolu s ministerstom školstva chce v školách zaviesť systém cvičení, ktorých súčasťou bude aj evakuácia budovy.

„Je dôležité nastaviť procesy v školách, aby ak dostanú takú informáciu, okamžite informovali linku 158, kde sú vysoko profesionálni ľudia,“ doplnil Polakovič.

Kurilovská tiež dodala, že pre školy je vyčlenených 2050 policajtov:

„Každá základná a stredná škola má svojho policajta, človeka, na ktorého sa môžu kedykoľvek obrátiť.“

V rámci opatrení však polícia nepôjde cestou detektorov kovov, podľa Kurilovskej to nemá dobrý vplyv na psychický vývoj a pobyt v škole.

„Turnikety sú určitou zábezpekou, takisto zabezpečenie areálu. V rámci Rady vlády SR pre prevenciu kriminality sme vyčlenili milióny eur na kamerové systémy, ktoré budú pre obce a mestá s dôrazom na ich umiestnenie pri školách,“ uzavrela Kurilovská.

Podľa ministra školstva Tomáša Druckera je nutné zvyšovať odolnosť štátu voči hybridným hrozbám:

„Od apríla napríklad na ministerstve funguje útvar strategickej komunikácie, chystané investície do digitálnej infraštruktúry škôl sa zamerajú aj na oblasť kybernetickej bezpečnosti,“ uviedol odbor komunikácie MŠVVaM.

 

Zdroj: TASR

Komentáre