Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Parádny hrad Füzer, Zabudnutá rozhľadňa, zašlá sláva Izry a Chata Kopáska. S partiou sa nestratíte

KošiceTuristicKE

Prvý závan leta vystriedal bláznivý apríl a víkend by mal byť podľa RNDr. Jozefa Iľka, CSc opäť príjemne teplý. Nám cykloamatérom tak nič nebráni vytiahnuť z pivníc dvojkolesových priateľov a vybrať sa za ďalšími krásnymi miestami Vrchárskej koruny Abova.

Foto
Ozdobou dnešnej trasy bude hrad Fuzer / PETER JESENSKÝ

Bonusom bude osobná účasť organizátorov a hoci sa vyberieme na Zabudnutú či Stratenú rozhľadňu, v ich spoločnosti dôjdeme spoľahlivo do cieľa.

V rámci spoločného výjazdu si účastníci odškrtnú hneď tri vrcholy, pričom ten prvý (kaplnka v Morušovej aleji) sme si už v rámci našej rubriky TuristicKE predstavili. Tentoraz sa mu teda povenujeme len okrajovo.

Základnou informáciou je, že stretnutie účastníkov výjazdu sa uskutoční v sobotu o 8:15 na námestí pred Auparkom. Odtiaľ sa pelotón vydá po cykloceste popri Hornáde a sídlisko Nad Jazerom až do Nižnej Myšle a následne cez Ždaňu do Trstenného pri Hornáde. To už je len na skok k spomínanej kaplnke, o ktorej sme si podrobnejšie povedali v rámci nedávneho ČLÁNKU:

Foto
Kaplnka v morušovej aleji / PETER JESENSKÝ

Od kaplnky sa vyberieme Lipovou alejou priateľstva do Skároša a smerom na hranice s Maďarskom nás čaká prvé vážnejšie stúpanie dňa. Námaha bude následne odmenená veľmi príjemným zjazdom do Holloházy, obce preslávenej výrobou porcelánu. Ten si môžeme na vlastné oči pozrieť vo vzorkovej predajni neprehliadnuteľnej fabriky a von z obce nás vyvedie rovinatý cyklochodník. O pár minút neskôr prefrčíme obcou Füzerkomlós a na jej konci sa vydáme smerom doľava na ďalší výborný cyklochodník. Stúpanie uľahčí motivácia v podobe nádherného bieleho hradu Füzer, ktorý sa pred nami týči ako maják pred moreplavcami.

Foto
Hrad Fuzer máme počas jazdou cyklochodníkom priamo pred sebou / PETER JESENSKÝ
Foto
Hrad krásne zrekonštruovali / PETER JESENSKÝ

Po príchode do obce Füzer ostáva záverečnú stúpanie k hradu. Ten síce tento rok nie je vrcholom VKA, no bolo by hriechom nevyšliapať si až k hradnej bráne a nazrieť aj do parádne zrekonštruovanej historickej pamiatky. Ešte pred pár rokmi išlo o ruinu, akých máme aj v Above mnoho. Maďari však zatriasli mešcom a momentálne už nejde o žiadnu zrúcaninu, ale hrad, za ktorý by sa nehanbil ani jeho pôvodní majitelia, ktorými boli postupne Ondrej II., Belo IV., Omodejovci či dokonca kráľ Karol Róbert, Páni z Perína a Matej Korvín. Po vypálení košickým kapitánom Strassoldom v 17. storočí išlo o ruinu, no teraz je už hrad opäť v plnej kráse.

Foto
Hradná brána  / PETER JESENSKÝ
Foto
Hrad svieti bielou farbou do ďaleka / PETER JESENSKÝ

Po prehliadke hradu sa vraciame nadol smerom k parkovisku a pomedzi romantické hradné jazierka sa dostávame na lesnú cestu. Tá je síce pomerne kamenistá a cyklistov slušne vytrasie, zároveň nás však spoľahlivo dovedie až k Zabudnutej rozhľadni.

Foto
Cesta k rozhľadni vedie cez hradný park s jazerami / PETER JESENSKÝ
Foto
Foto
K rozhľadni vedie dobrá spevnená cesta / PETER JESENSKÝ

Drevená rozhľadňa s pekným výhľadom na okolité kopce Slanských vrchov a Zemplín sa takto v skutočnosti nevolá. Názov Zabudnutá jej dala organizátorka VKA Eva Dučaiová. Na mape ju totiž nájdeme ako „kilató és bivak“, čiže vyhliadkovú vežu a bivakové miesto. Cesta k nej navyše nie je značená a aj preto je celkom fajn využiť spoločnosť znalých cykloturistov.

580 m n.m., GPS: 48.5555486N, 21.4690614E

Cestička vedúca k rozhľadni pokračuje ďalej a neskôr sa napojí ma modrú turistickú značku, ktorá by nás doviedla až na Veľký Milíč. Túto možnosť však rozhodne neodporúčam. Z pohľadu cesty k tretiemu bodu dnešného výjazdu by totiž išlo o skratku, no ide naozaj o pešiu trasu. Osobne som si ju s bicyklom vyskúšal raz a išlo o nekonečné a miestami drakonické tlačenie, ktorému sa je potrebné vyhnúť. Obzvlášť, ak máme naporúdzi skvelú alternatívu.

Foto
Zabudnutá rozhľadňa / PETER JESENSKÝ
Foto
Z rozhľadne je pekný výhľad na okolité vrchy i vzdialený Zemplín / PETER JESENSKÝ

Tou je návrat do Füzeru a následne presun prejazdovou skratkou do obce Pusztafalu. Reč je o príjemnej pohraničnej dedinke s viacerými zaujímavými turistickým prvkami. Na konci obce sa cesta zodvihne smerom nahor a my sa vydáme v ústrety Slovensku.

Foto
Pusztafalu je veľmi príjemná hraničná obec v Maďarsku / PETER JESENSKÝ
Foto
Nedávno aj s veľkonočnou výzdobou / PETER JESENSKÝ
Foto

Príjemná, aj keď stúpajúca, cestička nás privedie priamo k ikonickému jazeru Izra. Kedysi slávna reštaurácia je bohužiaľ od veľkého požiaru smutnou pripomienkou kedysi slávnych čias, keď tu z jednej z chatiek prespal i legendárny astronaut Jurij Gagarin. Služby pre turistov v posledných rokoch suploval bufet, ktorý však tentoraz otvorený nebude. Organizátori výjazdu sa totiž vopred informovali a odpoveď bola negatívna.

Galéria k článku

Po posedení pri jazere nás čaká posledné stúpanie dňa. Situáciu uľahčí dobrá asfaltová cesta vedúca lesom, ktorá nás vyvedie na križovatku Veľké drevo a potom je to už len pár minút k dnešnému tretiemu vrcholu VKA – Chate Kopáska.

K veľkej murovanej chate vedie lesná odbočka, ktorú nájdeme veľmi ľahko. Po prechode Veľkého dreva ide totiž o prvú cestičku na ľavej strane hlavnej cesty (k chate vedie i žltá turistická značka).

Foto
Chata Kopáska / PETER JESENSKÝ
Foto

617 m n.m., GPS: 48.5744011N, 21.4748078E

Chata Kopáska patrí Lesom Slovenskej republiky a je súčasťou ich ponuky prenajímaných rekreačných zariadení. Z vyhliadkovej plošiny za chatou je nádherný výhľad na široké údolia Roňavy a Ondavy lemované vodami Zemplínskej Šíravy a sopečného Vihorlatu.

Po splnení povinnosti v podobe tretej dnešnej fotky VKA (Morušová aleja, Zabudnutá rozhľadňa a Chata Kopáska) nás už čaká najpríjemnejšia časť výjazdu – dlhý zjazd do Slanského sedla a následne k železničnej stanici v Slanci. Takýto okruh meria 66 kilometra s prevýšením okolo 900 metrov.

Odkaz na trasu: z Košíc po Eurovelo 11 (okolo Hornádu): https://en.mapy.cz/s/kunetafope

v prípade mokra po cyklochodníkoch cez Valaliky  https://en.mapy.cz/s/dapopuvafa

Komentáre