Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Pohľad na Košice z Hradovej a čarovná studnička Juhaz

KošiceTuristicKE

Po minulotýždňovom štarte nášho objavovania miest Vrchárskej koruny Abova si dnes odškrtneme ďalšie dva vrcholy. Meteorológovia prisľúbili oteplenie a tento víkend je teda na bicykel ako stvorený.

Foto
Studnička Juhaz predstavuje veľmi príjemné miesto / KOŠICE ONLINE

Cieľmi dnešnej etapy bude dobre známa Hradová ponúkajúca Košický hrad i nádherný výhľad na metropolu východu, ale aj oveľa menej známa studnička Juhaz.

Na Hradovú sa samozrejme možno dostať jednoduchým spôsobom po asfaltovej ceste smer Kavečany,  no našim cieľom je vyhýbať sa premávke v maximálnej možnej miere. Od štadióna Lokomotívy sa teda na úvod po cyklochodníku presúvame do Čermeľa a tesne pred parkoviskom oproti hlavnej stanici detskej železničky nastupujeme na červenú turistickú značku, ktorá smeruje do kopca. Tento úsek nám pekne zvýši tep a pomedzi chatky funíme ako zaparkované parné rušne, ktoré zatiaľ márne čakajú na otvorenie sezóny. Táto trasa s označením Čermeľské prielohy nás privádza až k rázcestníku „Nad Suchou dolinou“, kde prestupujeme z červenej na žltú značku.

Pokračujeme mierne doprava a prichádza malý výdych v podobe klesania. Nebudeme si však klamať, ak chceme vyšliapať na Hradovú, tak to spúšťaním nepôjde. Tento fakt nám veľmi rýchlo pripomenie následné stúpanie pomedzi chaty. Z chatárskej oblasti vychádzame priamo na autobusovú zastávku Pod vežou a to najhoršie máme za sebou.

Foto
Výhľad z Hradovej stojí za všetky drobné / KOŠICE ONLINE

Teraz už len stačí prejsť cez cestu a z parkoviska smerujeme pohodovým a naozaj miernym stúpaním ku Košickému hradu. Cyklisti s deťmi (hlavne s tými menšími sa sem môžu pokojne doviezť autom) si môžu cestičku mierne predĺžiť populárnym chodníkom s drevenými zvieratkami a kým ich stihneme spočítať, prichádzame do areálu zrúcaniny hradu. Vyhliadková veža je momentálne stále zatvorená, ale pokochať sa pohľadom na Košice môžeme z vyhliadkovej lávky, ktorá sa nachádza len pár desiatok metrov od nej (vľavo).

Foto
Fotku pre VKA si urobíme z dreveného pódia / KOŠICE ONLINE

Starostlivo udržiavaný areál láka aj svojimi drevenými dobovými stavbami a špeciálnu zvukovú kulisu dodáva mečanie kozičiek. Aby sme však nezabudli na našu misiu – fotografiu pre účely VKA je potrebné vyhotoviť na drevenom pódiu so siluetou vyhliadkovej veže v pozadí.

455 m n.m., GPS: 48.7612978N, 21.2375928E

Po príjemne strávenom oddychu sa pomaly vydáme k nášmu druhému dnešnému vrcholu, no ešte predtým navrhujem zastávku pri Prameni pátra Pia. Objaviť ho je jednoduché. Od hradu a spúšťame smerom späť k parkovisku, no pri drevenom altánku (na začiatku zvieracieho chodníčka) nás drevený smerovník naviguje k prameňu. K tomuto čarovnému miestu sa v podstate iba spúšťame, pričom značenie je mimoriadne kvalitné a husté. Stačí teda pár minút a už obdivujeme veľkú drevenú sochu pátra Pia a do fľaše plníme čerstvú vodu z krásnej studničky.

Foto
Pôsobivé prostredie pri prameni pátra Pia / KOŠICE ONLINE
Foto
Socha pátra Pia / KOŠICE ONLINE

Späť „do civilizácie“ sa nebudeme vracať rovnakou cestou, ale pokračujeme po vychodenom chodníčku. Keďže sme sa v posledných minútach spúšťali, čaká nás logicky stúpanie. To však trvá iba pár minút a spoza stromov sa už vynárajú chatky v oblasti pri parkovisku pod Hradovou.

Po hlavnej asfaltovej ceste pokračujeme do Kavečian a na hlavnej križovatke bočíme prudko doľava (tesne za malým parkoviskom pred odbočkou na ZOO). Po krátkom, ale poriadne prudkom stúpaní pomedzi domy prichádzame k cyklorázcestníku a naberáme smer Chata Hrešná (presne sem by nás doviedla červená značka, z ktorej sme prestúpili na žltú Nad Suchou dolinou).

Foto
Chata Hrešná ponúka orosenú odmenu pre vyčerpaných cyklistov / KOŠICE ONLINE
Foto
Okrem pitného režimu poteší i výhľad na Slanské vrchy / KOŠICE ONLINE

Chata Hrešná pre nás dnes povinnou zastávkou nie je, no nedoraziť k nej by bolo hriechom. Výdajné okienko je pripravené odmeniť cyklistov za úmorný výšľap aj počas lockdownu a nedopriať si pohľad od chaty na Košice i Slanské vrchy s čapovaným chladeným nápojom v ruke je jednoducho trestuhodné.

Hriešne dobré slivkové nealko pivo splnilo účel a problémom nebude ani vytvrdnutie nôh, ktoré sa s takýmito zastávkami spája. K studničke Juhaz sa totiž v podstate spustíme.

Foto
Od lesnej škôlky je to už k studničke Juhaz iba na skok / KOŠICE ONLINE
Foto

Ak ste si ju chceli dopriať ešte pred Chatou Hrešná, tak bolo potrebné napojiť sa cestou z Kavečian na Svetluškovú cestu, o ktorej sme si už písali. Teraz sa však k nej dostaneme klasickejším spôsobom. Od Hrešnej sa vraciame späť (okolo veľkého mraveniska – nazdar Ferdo!) k neprehliadnuteľnému smerovníku Pod Hrešnou. Tu bočíme na zvažnicu prudko doprava a spúšťame sa až k lesnej škôlke. Pri nej zabočíme doľava a teraz už ostáva iba spustiť sa do zákruty, nad ktorou sa týči naša studnička. Juhaz nie atraktívnym miestom iba pre cyklistov, ale aj pre hľadačov „kešiek“. Dokumentuje to i nápis „geocaching“ na zadnej strane studničky.

515 m n.m., GPS: 48.78023N, 21.18163E

Foto
Okolie studničky Juhaz je ideálnym miestom na oddych a občerstvenie / KOŠICE ONLINE
Foto
Foto
Foto

Po povinnej fotke pri studničke sa môžeme vybrať prakticky všetkými zvažnicami, ktoré sa nám ponúkajú. Smerom nadol nás privedie každá z nich do Čermeľskej doliny. Osobne odporúčam vrátiť sa pár stoviek metrov k lesnej škôlke a pokračovať po najširšej cestičke. Tá nás privedie k Valaskému potoku a po napojení sa na asfaltovú cestičku sa ostáva spustiť ku golfovému areálu Alpinka a odtiaľ späť do Čermeľa.

Pre lepšiu orientáciu prikladáme mapu dnešnej trasy (pozor - my sme si ju predĺžili z Hrešnej k studničke Irenka. Tú si však predstavíme inokedy)

https://sk.mapy.cz/zakladni?moje-mapy&x=21.2074911&y=48.7661107&z=13&cat=aktivity&mid=606b1e54eceea794f906c6b4

Komentáre