Jeho pamätníky zdobia miesta po celom svete. Central Park v New Yorku, mierový pamätník v Liverpoole, svetelný pamätník v Reykjavíku. Múr Johna Lennona ho pripomína aj v Prahe. Na jeho hudbu spomínajú dokonca aj na Kube v havanskom parku Johna Lennona. A, samozrejme, každý rok aj v Uličke Johna Lennona v Bardejove.
Zastrelil som Lennona
8. december 1980. John Lennon a Yoko Ono sa vracajú z nahrávacieho šudia. Na konci 72. ulice v New York City sa podvečer pomaly rozsvecujú okná. Manželia pred svojím domom vystúpia z auta. Keď prechádzajú vstupnou bránou domu, na Lennona päťkrát vystrelí Mark David Chapmen.
Na pomoc mu hneď pribehne vrátnik Jay Hastings. Lennon s jeho pomocou urobí šesť posledných krokov do vnútra budovy. Povie: „Som postrelený...“ a skolabuje. Vrátnik zavolá záchranku. 40-ročný Lennon zomiera.
25-ročný Mark Chapmen to všetko sleduje. Potom si sadne na okraj chodníka a čaká. Revolver kalibru 38 položí na zem pred seba. Hastings k nemu podíde a opýta sa: „Vieš, čo si práve urobil?“ Chapman odpovie: „Práve som zastrelil Johna Lennona.“
Vrah má so sebou kazetový prehrávač, niekoľko kaziet so štrnástimi hodinami hudby The Beatles a Salingerovu knihu Kto chytá v žite. Do príjazdu polície si v nej pokojne číta.
Ako som spoznal Zajaca
17. máj 2012. V Bardejove sa koná medzinárodná spomienková slávnosť k 70. výročiu deportácii Židov. Do mesta prišli stovky potomkov obetí holokaustu.
Súčasťou je aj Pochod solidarity mestom. Končí v bardejovskom židovskom suburbiu. Dnes nádherne zrekonštruovanej Starej židovskej synagóge.
Po jej prehliadke sa ľudia, ktorí sem prišli zo všetkých kútov sveta, pomaly vytrácajú. Iba hore na ženskej galérii ešte diskutuje niekoľko ortodoxných Židov, novinárov a fotografov.
Vo svojej typickej montérkovej blúze, fúzoch a šiltovke sa tu zrazu objaví Pali Zajac. Malé šibalské očká mu radosťou žiaria.
Príde ku mne a povie: „Kukajce jake fajne panove f totych habitoch tu su. Tu me šumne zos nima vyfocce.“
A hneď sa aj na bradatých pánov v čiernych klobúkoch a dlhých kabátoch (z ktorých sa neskôr vykľujú londýnski a newyorkskí rabíni) obracia s prosbou.
„Panove, kaman, poce še ze mnu vyfocic. Plis. Tu aha takoj. Un nas cvakne. Dzekujem, no davaj, tenkju.“
Komunisti s autogénom
7. december 2019. Galéria Beatles v dome Pavla Zajaca. Ulica Johna Lennona, Bardejov.
„Konečne som sa sem dostal,“ hovorím Palimu Zajacovi, keď sa ocitám v jeho beatlesáckej garáži. Stojím uprostred štyroch miestností v originálnej galérii venovanej legendárnej skupine a jej najslávnejšiemu členovi. Na stole je fľaša slivovice pripravená na zajtrajší večer.
Pod stropom visí na potrubí zbierka gitár. Medzi nimi aj kópia slávnej ľavorukej basgitary Violin Bass Paula McCartneyho s retro husľovým dizajnom značky Höfner.
Vedľa je Beatles záchod. Okachličkovaná toaleta s pisoárom, clozetom a umývadlom je plná posterov a zarámovaných fotiek Beatles a Lennona. Je tu aj fotografia záchoda z čias Beatles.
Odkiaľ máte všetky tie obrazy a fotky?
Niečo z Anglicka, niečo z Kanady. Veľa vecí mi nakreslili kamaráti a umelci z Bardejova. Tento rok som z príprav akcie dosť sklamaný. Ale na budúci to mám už v hlave všetko vymyslené. Bude to úplne podľa mojich predstáv.
Ulička a parčík Johna Lennona. Dom s Beatles fasádou a dizajnom, 15 rokov spomienkových večerov. Pretvorili ste časť mesta. Nemali ste s tým problém?
Mal. Ale ešte za komunistov. Tak nejako nechtiac ma ignorovali. Tu na dome som mal na plechu vypálený prvý nápis Beatles. Bolo to pripevnené v múre silnou železnou tyčou, roxorom.
Pred Nežnou revolúciou prišli zvárači z mestského národného výboru s kyslíkom, plynom a autogénom. Nikdy by som nepovedal, že sa to niekomu podarí odmontovať. A oni mi to normálne odpálili zo steny domu. Neveril som vlastným očiam.
Obrazy a sviečky
16. november 2020. Stojíme v rúškach pred jeho domom. Najväčší fanúšik Beatles na Slovensku zmenil časť Bardejova na Lennonovskú štvrť. Každý rok 8. decembra organizuje v Bardejove spomienkový koncert.
Na dome Paliho Zajaca sú fasádne plastiky a grafiky podobizní členov legendárnej skupiny. Západnú stenu zdobí originálne vykovaný notový part dvoch známych piesní liverpoolskych Chrobákov.
Pred domom horia ohne. Pod murovaným plotom s nápisom „Imagine – Predstav si“ a podobizňou Lennona blikotajú sviečky. Pribúdajú ďalšie. Na chodníku pod nimi sú opreté dva veľké zarámované Johnove obrazy zo Zajacovej garážovej galérie.
Pred štyrmi rokmi pribudol aj kovový triptych Johnovho života a reliéfny portrét Lennona a jeho družky Yoko Ono z bardejovskej kováčskej dielne.
V suteréne domu a garáži je galéria venovaná Lennonovi a The Beatles. Dom stojí na najkratšej a najoriginálnejšej bardejovskej ulici – Uličke Johna Lennona.
V jeho bezprostrednej blízkosti sa nachádza aj Lennonov parčík s pamätnými kameňmi všetkých členov Beatles a názvami ich najslávnejších albumov.
Originálne dielo nadšeného fanúšika a komunity jeho kamarátov. Dom, ulička aj parčík sú dnes významným mestotvorným prvkom. Turistami navštevovanou bardejovskou kuriozitou a atrakciou.
„Bude tento rok Lennonova spomienka?“ pýtam sa vyučeného vodára, o ktorom nikto nevie, koľko má presne rokov. „Korona nám všetkým kazí plány,“ dodávam.
„Tešil som sa na koncert, ale neviem, ako to tento rok dopadne. Chcel by som vyložiť aspoň jeho obraz a zapáliť sviečky. Minimálne. Možno budú aj nejaké ohne. Kto príde, príde. Uvidíme,“ hovorí tri týždne pred 40. výročím Lennonovej smrti Pavol Zajac.
Verím vo včerajšok
8. december 2020. John Lennon je 40 rokov po smrti. Na facebookovej stránke bardejovskej lennonovskej komunity už štvrtý deň visí oficiálny oznam, že tento rok sa spomienkový koncert kvôli pandémii nekoná. Neoficiálne tomu nikto neverí.
K Zajacovmu Beatles domu dorazím 15 minút pred šiestou. Je tu už niekoľko ľudí, ďalší práve prichádzajú.
Pred domom horia ohne, pod murovaným plotom s nápisom „Imagine – Predstav si“ a podobizňou Lennona blikotajú sviečky. Pribúdajú ďalšie.
Na chodníku pod nimi sú opreté dva veľké zarámované obrazy Johna Lennona zo Zajacovej garážovej galérie.
„Kde by bolo dobré zavesiť toto rúško? Lebo dnes je taká doba, nie? Dáme ho na ten text Imagine na stene alebo na tamtú gitaru?“ pýta sa figliarsky Pali Zajac. Tohtoročné neoficiálne zhromaždenie lennonových skalných chce vtipne spojiť so symbolom pandemických vĺn.
Ikona bardejovského sveta je oblečená ako vždy. V hrubom svetri, montérkovej bunde a prešívanej veste s typickou šiltovkou na hlave.
Každé mesto má svojho klauna, lapaja, šibala a kúzelníka. Ten bardejovský sa desaťročia v rovnakom retro pracovnom outfite pohybuje po meste na starom bicykli značky Ukrajina.
S koženou brašňou a zásobou všelijakých tesnení na volante, veľkou uzamykacou reťazou s ešte väčšou železnou kladkou pod pružinovým sedadlom.
Rúško nakoniec zavesí na Lennonove oko jeho kovanej podobizne na múre, pod ktorým horia sviečky. Ale neumlčí ho. Ľudia aj dnes chcú počuť jeho hudbu.
Muzikant berie gitaru: „Yesterday, all my troubles seemed so far away, now it looks as though they're here to stay, oh I believe in yesterday ...“
„Včera sa všetky moje starosti zdali tak ďaleko, teraz to vyzerá, že tu zostanú, och verím vo včerajšok ...“