Z kusa dreva po gitaru

VýchodĽudsKE

Vedel by stolár vyrobiť funkčnú elektrickú basgitaru? Martin Juríček z Bardejova, ktorý podobnú otázku dostal pred viac ako desiatimi rokmi si tiež myslel, že nie. Až kým sa nepresvedčil o opaku a dnes má na konte takmer stovku vyrobených gitár.

Žijeme v dobe, kedy sa mladí predháňajú v tom, kto má neobyčajnejšie hobby. Ako sa dostane človek k tomu, že začne vyrábať gitary?

Môj dedko bol stolár, otec je stolár a ja som odmalička trávil veľa času s nimi v dielni. Najprv som, samozrejme, upratoval triesky, ale neskôr som sa dostal aj k zaujímavejším prácam. Keď som začal zvládať zložitejšie úkony, mal som asi 15 rokov, prišiel za mnou jeden môj kamarát, ktorý sa ma opýtal, či by som mu vedel vyrobiť basgitaru. Jasné, že som mu povedal, že nie. Nikdy som sa o nič podobné ani nepokúšal. Jediné, čo som vedel o výrobe basgitary bolo, že sa vyrába z dreva a teda by sa to teoreticky dalo spraviť u nás v dielni. Neskôr som ale sám začal hrať na basgitaru a mal som možnosť spoznať tento nástroj lepšie. Zhodou okolností sme vtedy robili v dielni zárubne z jaseňa a mne tam padla do oka jedna doska. Zistil som si, že z jaseňa sa dajú vyrábať gitary a nápad bol na svete.

Prvú gitaru si vyrobil pre seba?

Samozrejme, lenže keď som ju spravil pre seba, už som musel jednu spraviť aj pre kamaráta, ktorý mi myšlienku vnukol. Druhá bola teda preňho. Tá ale bola lepšia, než môj prvý pokus a musel som si teda vyrobiť rovnako dobrú pre seba, to už bola tretia. Týmto spôsobom sa to začalo rozvíjať, až sa z toho stala činnosť, ktorá ma ťahala a chcel som v tom byť stále lepší. Táto chuť mi zostala a gitary vyrábam s obrovským nadšením dodnes.

Foto
Vyrobiť funkčnú basgitaru znamená nástroj dokonale poznať

Tvoj prvý výtvor ešte existuje?

Prvú basu, ktorú som vyrobil, mám dodnes doma. Mám ju zavesenú na stene a dá sa na nej hrať. Má celkom dobrý zvuk, pretože je z dobrého dreva ale pohodlnosť pri hre je dosť zlá, keďže som vtedy ešte nevedel ako na to. Krk je hrubý ako bejzbalová palica a má aj viacero estetických chýb. Vždy sa pousmejem, keď sa na ňu pozriem.

Takže táto záľuba u teba prerástla do niečoho väčšieho?

Minulý rok som si začal robiť evidenciu toho, koľko gitár som už vlastne vyrobil. Prišiel som na to, že dokopy som už vyrobil okolo sto gitár. Moji zákazníci sú prevažne jednotlivci. Majú možnosť si vybrať z nástrojov, ktoré som navrhol. Je podľa mňa veľmi ťažké vyrábať nástroje na objednávku a snažiť sa v nástroji reflektovať potreby individuálneho hudobníka. Ak si hudobník vymyslí niečo neštandardné, obvykle ho to dosť rýchlo omrzí. Som radšej, keď si ľudia vyberajú z modelov, ktoré som sám vymyslel. Momentálne pracujem na tom, aby som mal nejakého pravidelného odberateľa, ktorý by vedel odoberať gitary v malých množstvách.

Takže udržuješ rodinnú stolársku tradíciu?

Len čiastočne. Nemám totiž žiadne stolárske vzdelanie a všetko o dreve som sa naučil od otca a dedka. Vyštudoval som herectvo, čo je druhá polovica môjho života. Keď nevyrábam gitary, som členom divadla Kontra.

Foto
V rodinnej stolárskej dielni vyrobil Martin Juríček už takmer sto gitár

Ako prebieha výroba gitary a čo všetko na nej vlastne vyrábaš?

Výroba nástroja začína na manipulačnom sklade, kde vyberáme drevo z bardejovských lesov ešte ako guľatinu, keď je mokré. Následne ho dávame porezať na pílu, ktorá je blízko pri Bardejove. V dielni ho sušíme a režeme. Tu už prebieha celá výroba až po hotový nástroj vrátane obalu. Drevo sa suší päť až desať rokov. Na kus vysušeného dreva sa nakreslí gitarové telo a krk, celé to vyrežem, opracujem a dám dokopy. Následne na gitaru pripevňujem všetky komponenty. Tie samozrejme nevyrábam, ale kupujem od zahraničných aj slovenských dodávateľov. Na gitare postupne pribúdajú ladiace mechaniky, snímače a struny. Gitary tu takisto lakujeme. Tak ako do dielne vojde kus dreva na sušenie, z dielne už vyjde ako funkčný hudobný nástroj, ktorý bude niekomu robiť radosť.

Kto všetko hrá na tvojich nástrojoch?

Na mojom nástroji hrá napríklad Ondrej Kandráč, Kandráčovci majú môj cajon. Takisto bardejovská kapela Slnovrat hrá na mojich nástrojoch, ďalej sú to poväčšine menšie lokálne kapely a nadšenci, ktorí hrajú častejšie pre svoju vlastnú radosť, než pre publikum.

 

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre