Zarátali vám pri donáške aj cenu za obal? Porušujú tým zákon

KošiceSpravodajstvo

Náklady na obal jedla, a platí to aj pri krabici na pizzu, má znášať predávajúci.

Môžu reštaurácie a donáškové služby účtovať svojim zákazníkom obal za jedlo? Aj takáto diskusia sa rozmohla pred časom na Slovensku. Poplatok za polystyrénový obal alebo krabicu na pizzu je totiž bežnou praxou. Podľa zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov by to tak ale nemalo byť.

„V pohostinskej prevádzke ak niekto chce, aby mu bolo jedlo zabalené a pohostinské zariadenie mu jeho požiadavku akceptuje, môže si predajca účtovať náklady za obal. Samozrejme, že spotrebiteľ má byť o cene obalu informovaný formou jedálneho a nápojového lístka, alebo inej dostupnej informácie – cenníka,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová.

Pri objednávaní jedla domov to ale neplatí. Donáškové služby by si extra poplatky za obal účtovať nemali, hoci tak bežne robia.

„Ak je v možnostiach pohostinskej prevádzky donášková služba, teda má to v predmete činnosti, a vykonáva rozvoz jedál a nápojov, tieto nemôže spotrebiteľovi priniesť bez obalu. V tom prípade náklady na obal znáša predávajúci. Taktiež je predajca povinný informovať spotrebiteľa o službe, podmienkach, rozsahu a cene dovozu,“ priblížila Krkošová.

Foto
Ak si v reštaurácii vezmete jedlo so sebou, predávajúci vám môže zaúčtovať poplatok za obal. Pri donáške by mal byť obal zadarmo

Cenu obalu pripočítali do ceny jedál

Poďme sa ale pozrieť do praxe. Napríklad TuSi Pizza na Furči v Košiciach uvádza na svojej webovej stránke, že ku každému menu zaplatíte 0,30 eur za balenie. Prevádzka s rovnakým názvom na Sídlisku KVP rozlišuje aj balenie na polievku. Priplatíte si zaňho 0,15 eur. Väčšina ľudí doteraz nevedela, že za obal na jedlo by platiť nemala, a tak to už berie, ako samozrejmosť.

„Tak väčšinou si objednávam len pizzu a keďže viem, že všade za to berú nejaké peniaze za krabicu, tak ani na to nepozerám a objednám si bez toho, aby som hľadel na cenu zabalenia,“ priznal sa Košičan Jozef.

Naopak prešovská donášková služba KlikKlak má na svojom webe napísané, že jednorazové obaly a príbory sú započítané v cene jedál. Rovnako to praktizuje aj pobočka vyššie spomínanej pizzérie v metropole Šariša. Podobné zmeny v podnikoch si všimla aj zákazníčka Klaudia. „Keď som si objednávala jedlo cez internet, tak tam bol poplatok za obal, ale teraz to už zmizlo a všimla som si, že sa navýšila cena jedla.“

Podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie tak predávajúci urobiť môže. V takom prípade by si to už ale nemal odpísať z nákladov alebo zaúčtovať ako tovar. Čo poniektorí podľa Krkošovej aj robia. Slovenská obchodná inšpekcia pritom môže prevádzke pri takomto porušení udeliť sankciu až do maximálnej výšky 66 400 eur.

Ako ďalej Krkošová uviedla, poplatky za obaly sa rôznia aj pri predaji sudového vína. Ak ide len o predaj vína, tzv. predaj „cez ulicu“, čiže maloobchodný predaj, v tom prípade si predávajúci nemôže účtovať peniaze za obal, teda fľašu. Ale, ak ide o pohostinskú prevádzku, napr. viechu či vináreň, predávajúci si za obal účtovať môže.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre