Radnica predala starú sýpku.
Levočskí poslanci sa stretli na 19. zastupiteľstve. Približne dvojhodinovú diskusiu vyvolal bod v úvode zasadnutia o nakladaní s majetkom mesta. Radnica chce okrem iného odkúpiť pozemky od ministerstva obrany na výstavbu tretej a štvrtej etapy cykloturistického chodníka za 10 eur za meter štvorcový, čo celkovo predstavuje takmer 1800 eur. Samospráva tiež vyhodnotila obchodnú verejnú súťaž na predaj sýpky na Levočských lúkach a pozemku, na ktorom je táto budova postavená. Mestu bol doručený jeden návrh kúpnej zmluvy s cenou 60-tisíc eur.
Poslanec Vladimír Adamkovič hovoril o tom, či je táto suma dostatočná vzhľadom na cenu stanovenú odhadcom:
„Ten objekt je v dosť nevyhovujúcom stave. Z pohľadu akéhokoľvek ďalšieho využitia potrebuje veľké investície. Majetková komisia je naklonená návrhu, aby sa tento objekt za danú sumu odpredal, ale poslanci majú teraz právo rozhodnúť o tom, či táto suma je, alebo nie je dostatočná.“
Keďže objekt je podľa poslankyne Anny Kravecovej v dezolátnom stave, nevyhnutne potrebuje rekonštrukciu. Vedúci majetkového oddelenia Martin Drahomirecký potvrdil, že cena určená znaleckým posudkom je vo výške 352-tisíc eur. Poslanec Ján Lorko poukázal na viaceré výzvy, do ktorých by sa mohla samospráva zapojiť, aby opravila budovu z externých zdrojov a vyhla sa jej predaju:
„Myslím, že tá kaplnka a komunitné centrum bolo všetko v poriadku tak, ako to tam bolo naprojektované, ako sa to užívalo. Možno využiť aktuálne výzvy a pokúsiť sa zrekonštruovať aj zvyšok objektu. Môže sa stať, ak nie my, možno ďalší poslanci by vedeli využiť tento objekt lepšie ako predať.“
Primátor Miroslav Vilkovský nesúhlasil s tvrdením, že mesto ponúka na predaj svoj majetok za zvýhodnenú cenu. Plénum napokon odobrilo tento návrh.
Poslanci rozsiahlo diskutovali aj o žiadosti hokejového klubu HK Spiš Indians o nájom časti pozemkov vo vlastníctve mesta v areáli tréningovej haly na vybudovanie šatní a jednoduchého športoviska na rozcvičovanie hráčov. Nájomné bolo vyčíslené na jedno euro za meter štvorcový na rok.
Klub chce podľa jeho predsedu a zároveň poslanca Radoslava Kellnera čerpať na tento účel externé zdroje z Fondu na podporu športu:
„Máme naprojektovaných desať kontajnerov, kde by boli tri šatne, pre náš dorast, pre juniorov, a hlavne potrebujeme šatňu pre hostí. Máme predbežne dohodnuté nejaké podmienky vo Fonde na podporu športu, podáme si teda žiadosť. Ak by nám aj nevyšla, tak chceme zafinancovať minimálne šatne pre hostí z vlastných peňazí a zapojiť sa do ďalšej výzvy. Budeme sa zapájať dovtedy, kým nám to nevyjde a stále budeme niečo z vlastných peňazí, od sponzorov, rodičov to pomaličky budovať. Keďže je to modulárne, dá sa to postupne, nemusíme to robiť naraz.“
Klub má v súčasnosti osem šatní, pričom pribudnú ďalšie tri. Ich výstavba je navrhnutá tak, aby bolo možné vybudovať poschodie. Nie je vylúčená ani realizácia telocvične či posilňovne. Primátor skonštatoval, že radnica nemá peniaze na to, aby sa zapojila do každého projektu z Fondu na podporu športu, ktoré je potrebné spolufinancovať.
Poslanec Pavol Papcun zdôraznil, že problém so šatňami majú aj futbalisti, ktorí sa prezliekajú v unimobunkách po životnosti:
„Ak by teda tento projekt malo podať mesto, tak ja osobne budem trvať na tom, aby sa za mestské peniaze vyriešili aj šatne futbalistov, lebo to považujem jednoducho za fér. V takom prípade nám treba v rozpočte nájsť 200-tisíc, možno 250-tisíc eur na spolufinancovanie v tomto projekte, čo považujem za súčasného stavu za nereálne. Ja som preto veľmi kvitoval tú iniciatívu klubu, ktorý si našiel vlastnú cestu k tomu, aby si situáciu so šatňami vyriešil tak, ako si ju hľadajú aj futbalisti. Ak ale sa rozhodneme, že ideme zaťažiť mesto, tak, prosím, aby sme to vyriešili kompletne pre všetky deti, ktoré tam športujú.“
Riaditeľ Technických služieb mesta Levoča Branislav Minďaš reagoval, že športový areál vrátane parkovania si vyžaduje koncepčné riešenie:
„Celý areál je potrebné vybudovať komplexne, zrobiť projektovú dokumentáciu na futbalový štadión, na zimný štadión, spraviť jednu veľkú budovu, ktorá bude slúžiť aj pre futbalistov, aj pre hokejistov, ale aj pre komerciu, lebo tá musí ostať na zimnom štadióne.“
Poslankyňa Lýdia Budziňáková predložila návrh na začatie procesu verejného obstarávania na projektovú dokumentáciu na komplexné riešenie športového zázemia pre futbalový a zimný štadión, ktorý plénum nepodporilo. Vybudovanie šatní a športoviska však odobrilo.