Zemetrasenia na východnom Slovensku môžu byť častejšie

VýchodSpravodajstvo

Prístrojmi boli zaznamenané tri – štyri dotrasy.

Slovensko podľa odborníkov patrí medzi mierne aktívne seizmické oblasti, no má niekoľko aktívnych lokalít, kde dochádza k silnejším zemetraseniam. Jednou z nich je aj seizmicky aktívna zóna Vihorlat, kde vzniklo aj pondelkové (9.10.) zemetrasenie.

U nás sa dejú tektonické zemetrasenia, 90 percent sa spája so stykmi litosferických dosiek, ale existuje aj takzvaná vnútroplatňová tektonika, a práve to sme my, že medzi geologickými tektonickými jednotkami máte nejaké zlomy a tie zlomy sú živé. Tie bloky sa medzi sebou hýbali, tam sa hromadí napätie, ale to napätie sa nemôže hromadiť donekonečna, tam to tak „rupne“, a vtedy dôjde k pohybu, v tom momente sa uvoľní časť tej energie vo forme seizmických vĺn a vtedy hovoríme o zemetraseniach,“ uviedol pre Rádio Košice seizmológ Kristián Csicsay.

V pondelok išlo o najsilnejšie zemetrasenie za uplynulých 110 rokov na Slovensku. Csicsay hovorí, že silnejšie otrasy môžeme na východe Slovenska očakávať i v budúcnosti. Aj v minulosti sme tu podľa neho mali intenzívne otrasy:

Naposledy bolo zemetrasenie, čo spôsobilo aj nejaké škody, na začiatku pandémie v apríli 2020 s epicentrom pri Michalovciach, to zemetrasenie malo magnitúdo 3,4. A keď ideme ďalej do minulosti, tak pri Jasenove, neďaleko tohto epicentra došlo k zemetraseniu pred 20 rokmi, čo malo magnitúdo 4,3 a tiež spôsobilo vážne škody. V tej oblasti, od Stropkova až do Košíc, tak za posledných sto rokov došlo k zemetraseniu možno šesť – sedemkrát, čo malo magnitúdo 4 a viac.“

Stále je to však priemerne silné zemetrasenie, čo potvrdil aj Csicsay:

„Napríklad, Maďarsko je seizmicky oveľa aktívnejšia oblasť ako my, o trošku viac majú zemetrasení, ktoré ľudia pocítia a trošku sú tie zemetrasenia silnejšie. Na druhej strane, Poľsko a Česko sú v tomto smere za nami.“

Dotras, ktorý by sa dal cítiť, zatiaľ vedci nezaznamenali, no prístrojmi boli zaevidované tri  štyri dotrasy. Vo výskume zasiahnutej lokality budú odborníci pokračovať. O pomoc žiadajú aj svedkov pondelkového zemetrasenia. Okrem toho budú seizmológovia v teréne dokumentovať vzniknuté škody, prípadne inštalovať pomocné stanice, ktoré budú monitorovať seizmickú mikroaktivitu.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre