Prístrojmi boli zaznamenané tri – štyri dotrasy.
Slovensko podľa odborníkov patrí medzi mierne aktívne seizmické oblasti, no má niekoľko aktívnych lokalít, kde dochádza k silnejším zemetraseniam. Jednou z nich je aj seizmicky aktívna zóna Vihorlat, kde vzniklo aj pondelkové (9.10.) zemetrasenie.
„U nás sa dejú tektonické zemetrasenia, 90 percent sa spája so stykmi litosferických dosiek, ale existuje aj takzvaná vnútroplatňová tektonika, a práve to sme my, že medzi geologickými tektonickými jednotkami máte nejaké zlomy a tie zlomy sú živé. Tie bloky sa medzi sebou hýbali, tam sa hromadí napätie, ale to napätie sa nemôže hromadiť donekonečna, tam to tak „rupne“, a vtedy dôjde k pohybu, v tom momente sa uvoľní časť tej energie vo forme seizmických vĺn a vtedy hovoríme o zemetraseniach,“ uviedol pre Rádio Košice seizmológ Kristián Csicsay.
V pondelok išlo o najsilnejšie zemetrasenie za uplynulých 110 rokov na Slovensku. Csicsay hovorí, že silnejšie otrasy môžeme na východe Slovenska očakávať i v budúcnosti. Aj v minulosti sme tu podľa neho mali intenzívne otrasy:
„Naposledy bolo zemetrasenie, čo spôsobilo aj nejaké škody, na začiatku pandémie v apríli 2020 s epicentrom pri Michalovciach, to zemetrasenie malo magnitúdo 3,4. A keď ideme ďalej do minulosti, tak pri Jasenove, neďaleko tohto epicentra došlo k zemetraseniu pred 20 rokmi, čo malo magnitúdo 4,3 a tiež spôsobilo vážne škody. V tej oblasti, od Stropkova až do Košíc, tak za posledných sto rokov došlo k zemetraseniu možno šesť – sedemkrát, čo malo magnitúdo 4 a viac.“
Stále je to však priemerne silné zemetrasenie, čo potvrdil aj Csicsay:
„Napríklad, Maďarsko je seizmicky oveľa aktívnejšia oblasť ako my, o trošku viac majú zemetrasení, ktoré ľudia pocítia a trošku sú tie zemetrasenia silnejšie. Na druhej strane, Poľsko a Česko sú v tomto smere za nami.“
Dotras, ktorý by sa dal cítiť, zatiaľ vedci nezaznamenali, no prístrojmi boli zaevidované tri – štyri dotrasy. Vo výskume zasiahnutej lokality budú odborníci pokračovať. O pomoc žiadajú aj svedkov pondelkového zemetrasenia. Okrem toho budú seizmológovia v teréne dokumentovať vzniknuté škody, prípadne inštalovať pomocné stanice, ktoré budú monitorovať seizmickú mikroaktivitu.
Autor: RÁDIO KOŠICE