Naši športovci skončili na 17. mieste s bilanciou jedna zlatá a dve strieborné medaily.
23. zimné olympijské hry v juhokórejskom Pjongčangu sú definitívne za nami. Počas 16 dní bola rozdaná viac ako stovka medailí a aj tieto hry sa jednoznačne zapíšu do športovej histórie. Na hrách sa predstavilo rekordných 2 920 športovcov z 92 krajín.
Nemeckí hokejisti vo finále viedli 55 sekúnd pred koncom zápasu ale nakoniec ich Ruskí športovci pokorili v predlžení. Po turnaji sa do „Tripple gold clubu“ dostal ruský hokejista Pavel Datsyuk, ktorý sa môže pochváliť zlatom z olympiády, z majstrovstiev sveta a je držiteľom aj Stanleyho pohára. Najužitočnejším hráčom hokejového turnaja sa stal jeho krajan Iľja Kovaľčuk, ktorý zlato venoval svojmu otcovi do neba.
Rusi na zimnej olympiáde triumfovali prvýkrát od Albertville 1992, vtedy tiež štartovali pod olympijskou vlajkou ako Spoločný tím. Ešte ako Sovietsky zväz získali sedem olympijských titulov. Nemci i tak dosiahli najväčší úspech svojho hokeja, ich doterajších maximom boli olympijské bronzy v rokoch 1932 a 1976. Zaujímavosťou je, že hráčov OŠR na olympijskom turnaji v Pjongčangu zdolali iba Slováci hneď v úvodný deň mužského turnaja.
Striebro v štvorboboch sa delilo medzi dve krajiny, získali ho domáci reprezentanti Kórejskej republiky a ďalšie nemecké štvorboby pilotované Nicom Waltherom. Prvýkrát v histórii zimnej olympiády sa stalo, že jedna krajina vyhrala všetky tri zlaté medaily v bobových súťažiach. Nemci triumfovali aj v mužských a tiež v ženských dvojboboch.
Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová získala zlatú medailu na 30 kilometrov klasickou technikou s hromadným štartom. Björgenová si dobehla po svoje rekordné ôsme olympijské zlato a stala sa tak najúspešnejším športovcom v histórii zimných olympiád. Slovenka Alena Procházková obsadila v pretekoch 36. miesto.
Čoskoro 38-ročná Nórka Marit Björgenová získala počas svojej kariéry 15 medailí v súťažiach pod piatimi kruhmi. O dva bronzy tak predstihla svojho krajana, biatlonistu Oleho Einara Björndalena. Nóri získali dovedna 39 medailí, z toho 14 zlatých, rovnaký počet strieborných a 11 bronzových. Ovládli tak celkovú medailovú bilanciu.
Na druhú priečku odsunuli Nemcov, ktorí vybojovali rovnaký počet zlatých kovov, ale iba desať strieborných a sedem bronzových medailí. Tretí skončili Kanaďania. 55 našich športovcov skončilo na 17. mieste s bilanciou jedna zlatá a dve strieborné medaily, ktoré vybojovala naša snehová kráľovná Anastazia Kuzminová v priebehu šiestich dní.
Prvú striebornú medailu získala 12. februára na stíhacích pretekoch na 10 kilometrov, ďalšiu pridala vo štvrtok 15. vo vytrvalostných pretekoch na 15 kilometrov, no a ten najcennejší kov dosiahla minulú sobotu v pretekoch s hromadný štartom na 12,5 kilometrovej trati, kde v streľbe spravila len jednu chybu.
Netreba ale opomenúť ďalších slovenských reprezentantov, či to bol sánkar Jozef Ninis, naše ďalšie biatlonistky sestry Fialkové, lyžiari bratia Žampovci, Petra Vlhová, ktorá pri záverečnom ceremoniále niesla vlajku Slovenska, ale aj fenomenálna Veronika Velez-Zuzulová, ktorá sa včera rozlúčila s aktívnou kariérou.
Aj keď jej posledná jazda nebola víťazná a nezískala na olympijských hrách medailu, vo Svetovom pohári za 17 rokov vďaka tvrdej práci vybojovala 5 víťazstiev a 30 pódiových umiestnení. Odmenou jej boli dve druhé a jedno tretie miesto v celkovom sezónnom hodnotení Svetového pohára v slalome, za čo jej tiež patrí veľká vďaka.
Ukrajinka Aloňa Saučenková na svojej piatej olympiáde získala svoje vytúžené zlato v krasokorčuľovaní vo veku 34 rokov. Za spomenutie stoja aj Maďarskí šortrekári, ktorí taktiež vybojovali prvé zlato v histórii na zimnej olympiáde pre túto krajinu, pri tom sa zúčastnili všetkých ZOH. Češka Ester Ledecká získala zlatú medailu na snouborde, ako aj na lyžiach a stala sa tak historicky prvou zimnou olympioničkou, ktorá vybojovala medaily v dvoch rozličných disciplínach.
Autor: RÁDIO KOŠICE