Zomrel český politik Karel Schwarzenberg

EurópaSpravodajstvo

Bol dlhoročným ministrom zahraničných vecí.

Vo veku 85 rokov včera (11.11.) zomrel bývalý minister zahraničných vecí a predseda českej strany TOP 09 Karel Schwarzenberg. Informáciu potvrdil jej spoluzakladateľ Miroslav Kalousek. Schwarzenberg bol v pondelok (6.11.) v kritickom stave prevezený z Prahy do Viedne, pričom posledné dva dni bol v umelom spánku.

Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas, knieža zo Schwarzenbergu bol potomkom šľachtického rodu Schwarzenbergovcov. Narodil sa 10. decembra 1937 v Prahe. Jeho rodina sa po prevrate v roku 1948 presťahovala do zahraničia. Schwarzenberg študoval právo vo Viedni a Grazi a v Mníchove lesníctvo.

Foto
Schwarzenberg sa uchádzal aj o prezidentské kreslo / TASR

V roku 1989 sa vrátil do Československa a o rok bol vymenovaný za kancelára prezidenta Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) Václava Havla. Na poste ministra zahraničných vecí bol v rokoch 2007 až 2009 a od 2010 do 2013. V roku 2009 spolu s Kalouskom založil stranu TOP 09, pričom bol jej predsedom a neskôr sa stal členom Poslaneckej snemovne českého parlamentu. Schwarzenberg sa v roku 2013 uchádzal o prezidentské kreslo, ale v druhom kole volieb napokon uspel Miloš Zeman. Český prezident Petr Pavel koncom októbra udelil Schwarzenbergovi Rad Bieleho leva za zásluhy v oblasti politiky.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť rodine, priateľom a všetkým, ktorí si vážili úsilie Karla Schwarzenberga posunúť Česko, ale aj Slovensko čo najbližšie k pevným hodnotám demokracie:

„Navždy odišiel vzácny človek, demokrat a bojovník za slobodu. Dovolím si pozmeniť jeho vlastný citát, ktorý povedal v smútočnom prejave pri rozlúčke so svojím priateľom Václavom Havlom: Pán Schwarzenberg, za pravdu a lásku budeme ďalej bojovať. Neustaneme, môžete sa na nás spoľahnúť.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre