Zrada čistej plochy

KošiceVašimi očami

Alebo sila ornamentu v móde očami Jany Polak.

Ornament má svoj počiatok na prahu ľudskej spoločnosti. Ušliapaný gýčom a funkcionalizmom presakuje však na povrch vo svojich vlastných súvislostiach ako pocta, nutnosť alebo rozmarnosť. Ornament ako dynamika života, odtlačok či znamenie exisencie ako takej…ako posolstvo zanechané v tých najrozmanitejších významoch a formách. 

Ornament ako narušenie čistej plochy, materiálu, myšlienky. Náhodne alebo cielene s dôležitým historickým a komunikačným významom. Vo svojej spojitosti so vzorom neplní len úlohu „ozdoby”. Jeho dôležitá stopa vedie k sociálnym a politickým hodnotám minulosti aj súčasnosti.

Foto
Vo svete úžitkového umenia má sila ornamentu viac než výpovednú historickú hodnotu / JP

V dávnych kultúrach ornament predstavoval rituálny a náboženský význam, bol formou jeho symbolickej reprezentácie. Rozvinul sa v dekoratívne umenie čím viac zbavené svojej symbolickej mystiky, upínajúc sa na abstraktnosť v zmysle významu, nie tvaru či formy.

V „surovom” význame ornament  ako „znak” neočakáva estetickú hodnotu. Nemusí byť príkrasou, ani byť skutočne krásny. Závisí to od optiky vnímajúceho. Má ale jedinečnú vlastnosť opakujúceho sa „znaku” vo  „vzore” - geometrický, rastlinný, živočíšny, figurálny...

Galéria k článku

Never say never

Vo svete úžitkového umenia má sila ornamentu viac než výpovednú historickú hodnotu. Je odrazom štýlu, vkusu, trendu, jedinečnosti, originality a pragmatizmu. Úspešne komunikuje s módou vo všetkých jej „výtvarných jazykoch”. Je „cestou“ alebo  „cieľom” nielen v zmysle dekorativizmu. 

Never say never alebo skrotenie dekoratívneho vzoru v súlade s vlastnou estetikou. Všeobecne nevyhľadávam risk, no v mojom  ateliéri ma prenasledujú výzvy, ktorým neodolám. Myslím, že im kráčam stále oproti. Rozochvievajú vo mne potrebný tvorivý nepokoj.

Prekvapujúco ma  inšpirovala práve  dekoratívnosť v zmysle plošného ornamentálneho florálneho dezénu, ako aj plastický dekoratívny motív. Ornament  „narušený“  geometrickými zaväzovacími a zjednocujúcimi opaskami v prísnej bielo-čiernej kombinácii a 3D tkanými látkami vystihol smerodajnú  emóciu. 

„Uväznila” som dezén do hravých kompozícií, evokujúc tak obrazy. Je to o hľadaní rovnováhy v procese tvorby kontrastov. Akokoľvek, vhodne zvolený ornamentálny motív je výbornou voľbou k optickému korigovaniu proporcií.

Jana

Galéria k článku

JANA POLAK žije a tvorí v Košiciach. Módnemu dizajnu sa aktívne venuje viac ako 10 rokov. Umelecké prostredie, v ktorom vyrastala, len podporilo silnú túžbu po sebavyjadrení práve prostredníctvom tvorby. Tú vníma komplexne, ako prelínanie medzi rôznymi druhmi umenia, hľadajúc tak aktuálne potrebný výrazový prostriedok. Ako sama uvádza, práve módna tvorba odhaľuje spôsob myslenia dizajnéra. Aktuálne sa venuje aj módnym workshopom pre deti Fashion Kidlab, rovnako píše pre Košice Online, jej prechádzajúci blog si môžete prečítať tu. Viac na oficiálnom facebookovom profile.

Komentáre