Zvýšiť profesionalitu i sledovanosť florbalu. Kopejtko preberá šéfovskú pozíciu s odvážnymi plánmi

KošiceŠport

Na čele slovenského florbalu bude stáť Košičan. Delegáti zväzu rozhodli počas historicky prvej online konferencie, že zodpovednosť za ďalšie napredovanie tohto športu pod Tatrami ponesie Martin Kopejtko z košického klubu Florko. Vo funkcii šéfa SZFB nahradí Ota Divinského.

Foto
Martin Kopejtko dostal dôveru delegátov SZFB / KOŠICE ONLINE

Okrem najvyššej funkcie bolo zvolených aj päť členov Prezídia SZFB. Zástupcom športovcov je Juraj Matejka, ďalšími členmi sú Juraj Hvozdík, Patrik Bulko, Roman Cíbik, Jakub Klobučník, Miroslav Kunštek. Predsedom Disciplinárnej komisie SZFB zostáva Pavol Vrábeľ a podpredsedom tej istej komisie je naďalej Stanislav Terez.

Pán Kopejtko, blahoželáme ku zvoleniu do funkcie. Aké sú vaše pocity po takomto prejave dôvery zo strany delegátov?

V prvom rade je to pre mňa veľký záväzok a chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí dali dôveru mne, ale aj všetkým ostatným zvoleným činovníkom. Vnímam totiž potrebu tímovej práce. Iba spolupráca nám môže pomôcť naplniť ciele, ktoré majú zväz a kluby. Stále prízvukujem, že zväz tvoria hlavne kluby a ľudia zo zväzu to musia riaditeľ veľmi zodpovedne.

Ako vlastne prebiehal proces volieb?

Situácia nás donútila presunúť voľby a celý predvolebný proces do online prostredia. Mojim cieľom bolo stretnúť sa osobne so zástupcami klubov, ale to teraz nebolo možné. Išli sme na to teda formou novej dekády a od klubov sme zozbierali otázky a problémy, ktoré potrebujú riešiť. Spoznali sme teda aktuálne problémy, vízie i možnosti riešenia. V tomto chceme pokračovať aj po pandémii. Ak chceme niečo plánovať, potrebujeme pozerať dopredu. Tá dekáda hovorí o desiatich rokoch a vytýčili sme si ciele, ktoré by sme mali počas tohto obdobia dokázať. Našim úmyslom je urobiť z florbalu šport číslo 3 na Slovensku.

Jedna praktická otázka.. Budete šéfovať z Košíc, alebo plánujete sťahovanie do Bratislavy?

To sa ma samozrejme pýtali aj delegáti. Dnešná doba však výrazne napomohla online komunikácii a aj samotný kongres prebehol s rekordnou účasťou a trval cez šesť až sedem hodín. Osobne však preferujem osobný kontakt a rád vycestujem priamo do klubov. Tak som to robil aj doposiaľ a určite budem fyzicky prítomný aj v Bratislave. V tomto smere ďakujem za ústretovosť vedeniu školy, na ktorej pracujem. Na Užhorodskej má florbal pevné zázemie a spoločne môžeme posúvať dopredu štúdium i šport. Iste, musím si utriediť priority, ale niektoré veci som začal robiť už predčasne a s pomocou šikovných ľudí to bude fungovať.

Aké sú vaše hlavné ciele pre štvorročné obdobie v tejto funkcii?

V prvom rade chceme zmeniť komunikáciu a brať do úvahy potreby klubov. Cieľom zväzu musí byť aj zlepšiť komunikáciu medzi samotnými klubmi. Máme za sebou nešťastnú pandemickú dobu a čaká nás náročné obdobie reštartu. Potrebujeme nadviazať na veľa dobrých vecí,  ktoré sa urobili aj v predošlom období. V slovenskom florbale pracujú šikovní ľudia a potrebujeme využiť ich potenciál. Jeden človek veľa nezmení a ja sa chcem oprieť o ľudí, ktorí už pre slovenský florbal niečo urobili a majú skúsenosti. Som presvedčený, že florbal na Slovensku má oprávnenú ambíciu pracovať efektívne na profesionalizácii zväzu a klubov, edukácii rozhodcov a trénerov, zvyšovať sledovanosť a mediálnu pozornosť a prinášať ročný postupný nárast členskej základne. Mojim cieľom je zatraktívniť celoštátne súťaže a produkovať pod našimi krídlami najlepšiu školskú športovú súťaž.

Ambíciou štátneho tajomníka pre šport Ivana Husára je reštartovať svet slovenského športu od 8. mája. Je florbal pripravený na reštart súťaží?

Intenzívne sa tým zaoberáme a pripravujeme viaceré alternatívy. Každý z nás by chcel hrať súťaže a dokončiť túto sezónu. Musíme si však uvedomiť, že hráči doteraz netrénovali a nie je to ľahké. S bývalým vedením zväzu sme hovorili aj o spôsoboch dohratia mládežníckych súťaží. Isté je, že to nebude tak, že 8. mája povolia súťaže a my ich v ten deň aj otvoríme. Bežná sezóna trvá sedem mesiacov a tímy sa na ňu pripravujú dva až tri mesiace. Kluby nám v obežníku avizovali, že na reštart sa potrebujú pripravovať minimálne dva týždne. Doposiaľ totiž nemohli ani len spoločne trénovať. Je nezmyslom spustiť súťaže a nemôcť pritom trénovať v kompletnom zložení. Hráči teraz potrebujú nabrať hernú istotu, zohrať sa a podobne. Doposiaľ sa mohlo trénovať iba v šesťčlenných skupinkách a nie všetky kluby tak robili aj reálne. Nie preto, že by nechceli, ale preto, že si to vyžaduje oveľa väčšie časové nároky na trénerov i prenájom hál. Ekonomicky to bolo pre mnohých neúnosné a chýba teda plnohodnotný tréning.

Plánujete dohrať aj mládežnícke súťaže?

Určite na to myslíme. Boli by sme veľmi radi, ak by sme v najmenších kategóriách prípravok a mladších žiakov odohrali turnaje v rámci regiónov. V predošlých sezónach išlo o turnaje s 24 až 32 mužstvami a z toho by mohli mať teraz rodičia strach. V kategóriách starších žiakov a dorastencov sme zvolili iný model. Ak nám to situácia dovolí, tak dorastenci by dohrali svoju súťaž jednokolovo a prví dvaja postúpia na majstrovstvá Slovenska. U starších žiakov sme ligu rozdelili na kraje. Z Košického i Prešovského kraja by tak postúpili tí najlepší z bublinovej kvalifikácie a na MS by postúpili dvaja zo štyroch najlepších. Prebieha aj prihlasovanie sa klubov, ktoré by si trúfli zorganizovať takéto vrcholové podujatia,  ktoré plánujeme na jún.

Foto
Pavol Blaško a Martin Kopejtko  / KOŠICE ONLINE

V Košiciach sa črtá veľký problém spojený s nedostatkom hál. Angels arénu čaká rekonštrukcia a domovský stánok ATU Košice na Ostrovského ulici je využívaný ako vakcinačné centrum. Ako to vyriešiť?

Ja by som bol veľmi rád, ak by sa krásne projekty z farebných brožúr jedného dňa v Košiciach premenili aj do reality. Sledoval som online besedu o rozvoji športovej infraštruktúry a plány sú to pekné. Vedenie mesta predstavilo svoj plán aj v Bratislave a držíme mu palce. My tu nepotrebujeme megalomanské projekty za veľké milióny, ale potrebujeme tréningové haly, ktoré by uspokojili potreby klubov. Netrúfam si povedať, nakoľko sa Košiciam podarí zrealizovať plány, ale rád k tomu pomôžem v rámci mojich možností. Potrebujeme priestory pre tréningy i zápasy. Chápem potreby Slovenska zaočkovať obyvateľov a chápem teda aj to, že sa viaceré haly premenili na očkovacie centrá. Zároveň je mi však ľúto, že klub ATU týmto spôsobom prišiel o svoju domovskú halu a tak skoro sa do nej nevráti. Určite im chceme pomôcť a vytvoriť vzájomnú súčinnosť v rámci využívania hál v Košiciach. Reálnou možnosťou však je i to, že niektoré florbalové zápasy košických klubov sa odohrajú v iných mestách.

Silný dôraz kladiete na rozvoj mládežníckeho florbalu, ale hlavná pozornosť sa vždy upiera na seniorské reprezentácie. Aké sú prioritné výzvy v tejto oblasti?

Mojou úlohou je samozrejme zvýšiť potenciál mužskej i ženskej reprezentácie. V priebehu štyroch rokov chceme zlepšiť ich ranking. Uvidíme, aké budú možnosti z pohľadu medzinárodnej federácie. Neprebehla napríklad kvalifikácia žien a viaceré iné podujatia. Máme však želiezko ohni v podobe majstrovstiev sveta juniorov, ktoré by sa mali uskutočniť koncom augusta v Brne. Na tento turnaj sa pripravujeme a chceme tam obstáť. Naša krajina chcela organizovať svetový šampionát juniorov v roku 2023, ale ponuke Dánska sa nedalo konkurovať. V rámci medzinárodnej federácie máme veľmi dobré kontakty, máme tam schopných ľudí a verím, že v budúcnosti u nás zorganizujeme aj podujatia na svetovej úrovni. Ak bude taká možnosť, tak sa o ňu určite pokúsime. Základom je však infraštruktúra a potrebujeme ďalšie nové haly a centrá.

Slovenský florbal sa teší silnej popularite na školách a medzi mládežou. V médiách sa však objavuje iba sporadicky. Čo s tým?

Toto je pre nás veľká výzva. Vieme veľmi dobre, že rast florbalu je závislý od mediálnej propagácie. Chceme dostať zápasy na televízne obrazovky a verím, že zvýšime celkovú profesionalitu v našom športe. Hrajme florbal 12 mesiacov v roku, musí nás byť vidieť i počuť. Verím, že po štyroch rokoch si budeme môcť povedať, že sme sa niekam odrazili a máme strategický plán s víziou. Hlavným cieľom je zaradiť florbal medzi najrešpektovanejšie športy na Slovensku.

Nakoľko reálne je pomýšľať na realitu českého florbalu ? Zápasy najvyšších súťaží tam vysiela štátna televízia a extraliga vrcholí prostredníctvom Superfinále v obrovských športových halách..

Situáciu v Česku sledujem veľmi intenzívne a určite sú pre nás vo viacerých oblastiach vzorom. Florbal sa tam robí na vysokej úrovni a medializácia im veľmi pomáha. Už nestačí iba streamovanie zápasov, potrebujeme dostať florbal do televízie. Nielen na reprezentačnej, ale aj extraligovej úrovni. To zvyšuje záujem divákov, detí, ale aj sponzorov a partnerov. Táto ambície je teda z našej strany jasná a budeme na tom pracovať. Desať rokov je obdobím, počas ktorého by mal florbal urobiť výrazný pokrok. Nezačíname z nuly a máme sa od čoho odraziť. Kvalitnou tímovou prácou vo zväze chceme naplniť ambície prezentované na konferencii. Delegáti nám vložili do rúk dôveru a tú chceme splatiť odvedenou prácou.

Komentáre