Knižné zamyslenie ku kávičke

KošiceVašimi očami

Čítavate? Ja veľa a rád. A s tým sú spojené rôzne zážitky. Najexcentrickejší úlet v sortimente záložiek, ktorý som objavil bol krúžok salámy!

Kniha, hlavne u detí zlepšuje schopnosť sústrediť sa, rozvíja fantáziu, schopnosť vyjadrovať sa, zväčšuje okruh vedomostí a robí tým všetkým človeka kultúrnejším. Pri čítaní knihy pracuje človek s fantáziou, opisy postáv, prostredia a udalostí si z textu knihy cez svoje vlastné predstavy prenáša do obrazov a tým, aj keď si to neuvedomuje, aktívne spolupracuje so spisovateľom. Iné médiá túto možnosť poskytujú len obmedzene, alebo vôbec.

Foto
Ilustračná fotografia  / Pixabay

Len tak pre srandu si spravte porovnanie, čo ste získali z nejakej vašej obľúbenej knihy a čo z nejakého televízneho seriálu každých desať minút prerušovaného reklamou. Ak to spravíte poctivo, budete prekvapení a možno zase siahnete aj po knihe. Že sú knihy drahé? Sú aj knižnice. Že na knihy nemáte čas? Keď si ja spomeniem na to, s koľkými volovinami denne zabíjam čas, tak sa túto výhovorku ani neopovážim použiť. 

Ešte jedna múdra veta, bohužiaľ nie z mojej hlavy, ale samozrejme z kníh od múdrych ľudí: Kto nečíta nemá žiadnu výhodu pred tými, čo čítať nevedia!

Foto
Ilustračná fotografia  / Pixabay

A ešte o záložkách...

Myslím tým záložky do kníh. Používame ich všetci. Teda všetci, čo knihy čítame. Pozoroval som nejakú dobu  fenomén záložiek do kníh a nastal čas, aby som výsledky svojho pozorovania zverejnil.

Na celej záležitosti ma najviac udivil sortiment. Záložka nie je jednotný objekt, každý používa svoje vlastné – podľa uváženia. Videl som rôzne veci ako záložky – neplatné (teda aspoň si myslím) bankomatové karty, kúsok špagátu, štrikovaciu ihlicu, obalový papier z čokolády, dokonca aj útržok (nepoužitého) toaletného papiera.  Moja manželka nedávno použila odtrhnutý kúsok novín. A keďže ona veľmi rýchlo číta, bol tento kúsok novín aj po dočítaní jej knižky ešte stále aktuálny. Najexcentrickejší úlet v sortimente záložiek, ktorý som objavil bol krúžok salámy(!).

Foto
Ilustračná fotografia / Pexels

Pre zovšeobecnenie výsledkov môjho pozorovania záložiek stále nemám štatisticky dostatočné množstvo pozorovaní. Vyšiel som s tým na svetlo len preto, aby som Vás inšpiroval. Pozorujte, informujte. Verím, že k niečomu spoločne dospejeme (a ak nie, aspoň sa zabavíme). Ale ponáhľajme sa, pretože niektoré kníhkupectvá už predávajú knihy so záložkami. Je tu reálny predpoklad, že to môže skresliť výsledky výskumu.

 

AUTOR: JOZEF

RUBRIKA VAŠIMI OČAMI JE PUBLIKOVANÁ BEZ NOVINÁRSKEHO ZÁSAHU. Vyjadruje názory, postrehy a postoje našich čitateľov, dáva priestor ľuďom, ktorí chcú širokej verejnosti prostredníctvom blogov povedať viac o tom, čo ich zaujíma, baví, trápi, hnevá. Predchádzajúce blogy si môžete prečítať v rubrike Vašimi očami. Redakcia KOŠICE ONLINE tému nespracovala spravodajsky, nekontaktovala dotknuté strany ani kompetentných. Ponúkame tento doslova „nedotknutý“ text, ktorého autorom je náš čitateľ Jozef. 

Ak máte rovnako chuť napísať o svojom živote, skúsenostiach, radostiach i zážitkoch, budeme radi ak sa ozvete na info@kosiceonline.sk, ďakujeme. 

Komentáre