Návštevu nemocnice je potrebné zvážiť

VýchodKoronavírus

Pacienti musia poskytnúť informácie o cestovateľskej anamnéze a dať si zmerať teplotu.

Niektorým nemocniciam stále chýbajú miesta prvého kontaktu. Počet ľudí nakazených novým vírusom COVID-19 včera (24.3.) stúpol na 216 pacientov, pričom tisícky ľudí sa nachádzajú v domácej izolácii. Aj keď sa opatreniami pohyb ľudí minimalizoval, nemocnice denne navštevujú pacienti, ktorí musia byť ošetrení.

Detská fakultná nemocnica v Košiciach od 16. marca uzatvorila väčšinu svojich vstupov do nemocnice. Pacienti sa môžu do budovy dostať iba cez hlavný vchod, ktorý sa nachádza na prízemí pri centrálnom príjme.

Vedenie Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) pre účely triedenia pacientov zriadilo mobilný stan, ktorý je umiestnený oproti centrálnemu príjmu na mieste vyhradenom pre sanitky. Lekár a sestra odoberú epidemiologickú anamnézu, zmerajú pacientovi teplotu, posúdia jeho klinický stav a zhodnotia potrebu vyšetrenia, respektíve hospitalizácie. Každému pacientovi je pri kontrole pridelený farebný lístok s pečiatkou VÚSCH a textom, ktorý priamo popisuje, kam pacient smeruje. Bez lístka sa do budovy ústavu nedostane.

Foto
Mobilný stan pred VÚSCH / TV KOŠICE

Povinnosť vyplniť dotazník na kontrolu cestovateľskej anamnézy a rovnaké opatrenia platia aj pre ostatné nemocnice, ktoré sú členmi skupiny AGEL. Vo všeobecnej nemocnici s poliklinikou v Levoči je pri vstupe pacientom kontrolovaná telesná teplota. V nemocnici v Krompachoch sa telesná teplota pacientov meria zvlášť pred každou ambulanciou a vjazd motorových vozidiel do areálu nemocnice je prísne obmedzený. Tam sa dostanú len sanitky, zásobovanie, zamestnanci nemocnice a akútne prípady pôrodov. 

Na väčšinu miest prvého kontaktu navigujú výrazné smerové tabule, aby sa pacienti v areáloch nestratili, respektíve ich nemuseli dlho hľadať.

Prešovská nemocnica má vytvorené miesto pre pacientov s podozrením na COVID-19. V našom areáli sa nachádzajú smerové tabule, ktoré pacientov navigujú na miesto prvého kontaktu. To sa nachádza na prízemí internistického monobloku,“ uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove Renáta Cenková.

Nemocnice vyzývajú ľudí, aby svoju návštevu najprv prekonzultovali so svojím lekárom alebo regionálnym úradom verejného zdravotníctva v ich meste.

Nemocnica Poprad má vytvorený filter alebo triáž pri hlavnom vstupe do nemocnice. Tam prebieha triedenie pacientov vyškoleným personálom. Ďalej pacienti postupujú podľa pokynov personálu alebo v sprievode konkrétnej osoby. Pri vstupe do nemocnice sme umiestnili plagáty s týmito informáciami,“ dodala hovorkyňa Nemocnice Poprad Sylvia Galajda.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre