Slovenka Niki Lowrie žijúca v Taliansku: To najjednoduchšie a najdôležitejšie, čo teraz môže spraviť jeden pre druhého? Ostať doma

EurópaKoronavírus

Modelka v rozhovore pre Rádio Košice opisuje, čo by dnes urobila inak a ako posledné dni vyzerá život v Miláne v dobrovoľnej domácej karanténe.

Foto
Mesto módy sa zmenilo na mesto duchov  / TASR

Niki, vy ste momentálne v druhom najväčšom talianskom meste, v ekonomickom centre, turistickej destinácii, meste módy. Život sa tu zastavil pre koronavírus, aká je aktuálna situácia v Miláne z vášho pohľadu? 

Situácia je naozaj kritická a taká, ako ju médiá opisujú. Je to naozaj kritické a smutné. My sme zavretí doma dobrovoľne. Pred týždňom vláda prikázala domácu karanténu väčšine z nás, až na ľudí, ktorí musia chodiť aj teraz do práce. Napríklad tí, ktorí pracujú v odvetviach, o ktoré nemôžeme prísť, ako aj produkcia potravín a podobne. 

Dôležité je, aby ľudia nevytvárali paniku. Čo sa týka zásob potravín, my sme si takisto nejaké zásoby urobili, ale keďže žijeme v roku 2020, je tu taká možnosť si potraviny objednať aj domov cez online nákup. Je to tu zariadené tak, že vám to položia k dverám, nechajú pred vchodom, aby nedošlo k žiadnemu kontaktu. Naozaj je to tak, že človek môže vyjsť z bytu len nevyhnutne, ak je to napríklad práca, ak si to vyžaduje. Prípadne nákup potravín alebo zdravotné dôvody.

Ako vnímate tieto preventívne opatrenia? Lebo na Slovensku ich, zdá sa, ešte stále mnohí podceňujú, deti to vnímajú ako prázdniny, dospelí ako čas na vybavenie dokladov či výlet.

Myslím si, z pohľadu obyvateľstva, je to toto „domáce nariadenie“ zodpovedné a je  to najjednoduchšie a najdôležitejšie, čo teraz môže spraviť jeden pre druhého. Naozaj, dnes to už nazývajú pandémiou a nie epidémiou, to znamená, že sa to globálne rozšírilo a bola by som veľmi rada, keby Slovensko predišlo tomu, čo je tu, v Taliansku.

Koniec koncov, človek môže využiť tento čas aj veľmi efektívne, môže ostať doma a začať robiť jarné upratovanie, venovať sa hobby, pozrieť si film, prečítať knihu, navariť si večeru… Nie je to až také strašidelné, ako to vyzerá a znie. Ja a moje okolie sme, chvalabohu v poriadku, všetci sme doma a snažíme sa k tomu pristupovať s disciplínou a zodpovedne.

Ak by ste dnes mohli urobiť niečo inak, čo by to bolo? Slovensko má nejaký malý náskok pred Talianskom, no aj tak sa hovorí o tom, že sa tu pravdepodobne zopakuje rovnaký scenar ako u vás.

Ja by som v prvom rade chcela povedať, chvalabohu, že sa Slovensko nachádza za tým, ako to teraz vyzerá v Taliansku.  Myslím si však, že, bohužiaľ, veľa ľudí reaguje na to tak, ako sme reagovali aj my, na začiatku, že sa to nebralo tak príliš vážne. Dva týždne dozadu sme sa na to pozerali len cez obrazovku a boli sme nevedomí, mali sme málo informácii a neuvedomovali sme si vážnosť tej situácie. Až týždeň dozadu sa písal dekrét, že uzatvárajú Lombardiu, veľa ľudí aj odišlo z Milána, čo urobili, myslím si, že najhoršie, čo mohli, práve preto to uzatvárali, aby to udržali v jednej oblasti, ale tak stalo sa, bohužiaľ.

Prečo je podľa vás dôležité ostať doma?

Tie nariadenia vlády sú naozaj jednoduché a tak, ako aj nám bolo povedané, myslím si, že to vedia všetci, umývať si ruky, nedotýkať sa tváre, nezdržiavať sa v dave ľudí. Nosiť rúško nie je vôbec hanba, práve naopak, keď nejde o vás, ide o ostatných a treba brať ohľad na všetkých, nielen na seba. Myslím si, že je veľmi dôležité sa k tomu postaviť zodpovedne a s disciplínou.

Je toto podľa vás čas, ktorý konečne môžeme venovať sebe a svojej rodine - doma?

Často sa ľudia sťažujú, že majú veľa práce a veľa robia, tak teraz majú konečne čas, venovať sa tomu, čo naozaj chcú a myslím si, že sa ten čas dá využiť aj veľmi efektívne. Netreba panikáriť, pokiaľ budú ľudia disciplinovaní tak, verím, že to prejde čo najskôr.

Telefonický rozhovor s Niki Lowrie - Rádio Košice 13.3.2020

Fotky a reakcie z toho, že ste doma, môžete pridávať aj na sociálne siete ako #ostavamdoma a #ostavamdomasradiomkosice 

Ako to vyzerá na balkónoch v Taliansku? Prečítajte si článok Taliansky prejav ľudskosti, balkónové árie a tím lekárov z Číny. 

 

Autorka: IVANA GÁLL BAJEROVÁ

Komentáre