Veľmi by som chcela, aby bol seriál Černobyľ sci-fi

SvetZaujímavosti

Prepadli ste minisérii o černobyľskej havárii aj vy? Spýtajte sa starých rodičov a rodičov, ako sa to interpretovalo u nás, možno vám povedia, že na prvého mája sa tešili na námestí, akoby sa nič nedialo. Prečo o tom nevedeli asi vysvetlovať nemusím.

Doma, v práci, v obchode a vo svete sociálnych sietí v týchto dňoch rezonuje černobyľská téma. Žiaľ, nie preto, že sme si nedávno pripomínali aj dátumovo jednu z najväčších jadrových havárií v dejinách ľudstva. Medzinárodný deň spomienky na černobyľskú katastrofu pripadá na 26. apríl. O jadrovej apokalypse sa hovorí z iného dôvodu. 

Seriál CHERNOBYL z produkcie HBO oslovil mladých, starších i generáciu, ktorá si pamätá, ako sa 1. mája na námestiach oslavovalo, zatiaľ čo sa pár stovák kilometrov od nás diala katastrofa. Vôbec sa nečudujem, že vás séria dostala. Nie som filmový odborník ani kritik, som bežný divák, ale úplne vám rozumiem. Nebojte sa, spoiler tu nenájdete. A mimochodom, som tiež len na tretej časti. 

Foto
Jedna z hlavných postáv a pre mnohých dodnes hrdina Valerij Legasov (hrá Jared Harris) / HBO CZSK

Pohľad na túto tragédiu sme vám priniesli očami historika aj minulý rok v článku Svet si pripomína 32. výročie tragédie v Černobyle.  Miniséria z dielne HBO však veľmi trefne a podľa mnohých aj presne opisuje udalosti daných dní. 

Ako správny mainstreamový divák som zablúdila na ČSFD, aby som sa pozrela, či som zo spracovania taká nadšená len ja a pár mojich známych. Seriál sa podľa rebríčka stal 2. najlepším seriálom a 190. najobľúbenejším seriálom. Ste maximalista a pýtate sa, prečo nie prvé miesto? Predbehol ho seriál Zázračná planéta (Dokumentárnna snímka, Veľká Británia, 2016). To asi, všetci chápeme. Zameranie je tiež dôležité. 

Seriál sa však stal historicky najlepšie hodnoteným aj na imdb.com (9,7 z 10). Tu dokonca porazil prvú Zázračnú planétu z ČSFD. Áno, viem, že je potrebné pripomenúť, že seriál zatiaľ ohodnotilo „len" niečo vyše 63-tisíc divákov. Čo nás doma trošku ruší, že je seriál v angličtine, myslím, že autentickosť by dokonale dokreslila ruština a ukrajinský jazyk. 

Historické súvislosti sú dostupné všade, zamerala som sa na zaujímavosti, ktoré si v seriáli všimli iní

► Postava Ulana Khomyuk alebo ak chcete Emily Watson, je celá vymyslená a vznikla len pre účel seriálu. V podstate sa v nej spojili všetky snahy a úsilie veľkého počtu vedcov a fyzikov, ktorí sa snažili černobyľskú tragédiu vyriešiť a pochopiť.

► Poďla odborníčky z českého Úradu pre jadrovú bezpečnosť by sa radiačné popáleniny hasičov pri dotyku s grafitom prejavili za niekoľko desiatok hodín alebo dokonca dní.

► Prvá pilotná epizóda je pomenovaná časom, kedy došlo k výbuchu: 1:23:45.

Foto
Boris Shcherbina, ktorého si zahral švédsky herec Stellan Skarsgård  / Facebook HBO CZSK

► V epizóde odznelo, že traja pracovníci, ktorí sa vydali do tunela pod továrňou, zomrú najneskôr do týždňa. Iné zdroje uvádzajú, že len jeden z nich zomrel, dvaja ešte žijú a dokonca, jeden z nich stále pracuje v jadrovej energetike. 

► Natáčalo sa v litovskej jadrovej elektrárni Ignalina, vonkajšie zábery v „Pripjati“ sú v skutočnosti Villnius, štvrť Fabijoniškės.

► Viktor Proskuryakov (Karl Davies) z minského inštitútu po zistení, že radiácia pochádza z paliva jadrovej elektrárne, ako prvé tipuje, že výbuch nastal v dnes litovskej jadrovej elektrárni, kde sa reálne seriál natáčal. Podľa dostupných informácií bola táto elektráreň v prevádzke takmer 2,5 roka a ako jediná na svete disponovala dvoma reaktormi RBMK-1500, výkonnejšou variantou černobyľských RBMK-1000, v danom čase sa vraj pripravovala na spustenie druhého bloku, ktoré však bolo práve kvôli havárii v Černobyle odložené o rok. Jej prevádzka bola ukončená 31.12.2009 a momentálne je v likvidácii, ktorá by mala byť dokončená v roku 2029.

► V seriáli sa stretávame so zábermi z amerických a sovietských spravodajských televízií. Všetko by malo byť v seriáli autentické, rovnako samotné vyhlásenie evakuácie v pripjaťskom miestnom rozhlase.

► K pádu vrtuľníka v skutočnosti došlo až po niekoľkých mesiacoch, a to 2. októbra 1986.

► Černobyľskú katastrofu vo svojej tvorbe výborne spracovala aj laureátka Nobelovej ceny Svetlana Alexijevič, ktorá sa na miesto vrátila dvadsať rokov po jadrovej apokalypse. Rozprávala sa s ľuďmi, ktorých sa bytostne dotkla a fatálne zasiahla do ich životov. Knihu na Slovensku nájdete pod názvom Černobyľská modlitba. 

► Černobyľ dnes môžete navštíviť ako turista. Existuje množstvo spoločností, ktoré vás tam vezmú, do priestorov sa však dostanete len so sprievodcom. Žiaľ, čierny turizmus patrí stále k najobľúbenejším na svete. 

► Môj dodatok: Po každej jednej časti mi bolo smutno a zle. Vy to ako prežívate?

 

Autorka: IVANA GÁLL BAJEROVÁ 

 

 

Komentáre